Дома Твој Готвач Наједноставно рижото со зеленчук: Ручек за 15 минути! (РЕЦЕПТ)

Наједноставно рижото со зеленчук: Ручек за 15 минути! (РЕЦЕПТ)

1007
0

Рижото се подготвува многу брзо, а оризот подготвен на овој начин е многу вкусен и рофит. Зеленчукот што го додавате и други работи се по ваш вкус.

Состојки:
300гр ориз,
1 лажица мешан сув зачин,
2 лажици масло,
200 гр замрзнат зеленчук,
моркови, грашок, пченка, црвена пиперка – доколку сакате,
зачини по вкус,

Подготовка:
Обавезно измијте го оризот со ладна вода. Ставете лажица масло во сад (тава) со капак и пропржете го оризот кратко. Во друг сад ставете 2 шолји вода на оган, додадете малку мешан сув зачин и кога ќе зоврие истурете го оризот, промешајте, па намалете ја температурата на минимум, па покријте ја со капак и варете ја на 10-12 минути без отворање на капакот.
Додека оризот се готви во друга тава, пропржете го замрзнатиот зеленчук по вкус додадете зеленчик плус на малку масло, на пример, измешајте – моркови, грашок, пченка, црвени пиперки и пржете 8-10 минути. Додадете го зеленчукот во оризот.
Промешајте само доволно за да го комбинирате зеленчукот со оризот и додадете ги зачините по вкус, со, црн пипер и куркума.

Претходна објаваСветски ден за подигање на свесноста за аутизмот…
Следна објаваСите придобивки од црниот чај: Добар е за имунитет, спречува дијабетес, го намалува стресот …

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име