Дома Живот Најдобриот начин за перење патики во машина

Најдобриот начин за перење патики во машина

1124
0

На овој начин нема да се деформираат, оштетат или одлепат.
Патиките не можат убаво да се перат на рака, како во машина за перење.

Но, ако се плашите дека ќе се деформираат или одлепат – опуштете се и следете ги овие чекори за перење патики во машина за перење:

Потребно:

течен детергент
6 лажици сода бикарбона
торбичка за перница или торба за перење
четка за чевли или стара четка за заби
некои крпи

КАКО ДА СЕ ПЕРЕТЕ ПАТИКИ ВО МАШИНА ЗА ПЕРЕЊЕ?

Вечерта пред да ги измиете патиките, истурете три лажици сода бикарбона во патиките и оставете ги да отстојат преку ноќ. Утрото добро протресете ги. Потоа извадете ги врвките од чевлите и ставете ги во навлака за перница или торба за перење за да не се заплеткуваат, па ставете ги во машината за перење.

Избришете што е можно повеќе нечистотија, кал итн. со четка за чевли или стара четка за заби. Потоа добро „напикајте“ ги патиките во крпите, а сите заедно ставете ги во машината за перење, идеално 4-6 крпи. Тие ќе ви помогнат да ги спречите вашите чевли да удрат во барабанот при вртење.

Потоа прелијте го течниот детергент и вклучете ја машината за перење на програмата за перење со вода на пониска температура, а треба да се перат најмногу 40 минути.

Потоа извадете ги патиките и оставете ги да се исушат на воздух. Не ги ставајте случајно во машина за сушење бидејќи топлиот воздух може да ги искриви.

Претходна објаваДневни навики кои лошо влијаат на вашата психа
Следна објаваСимптоми на слаба циркулација кои никогаш не треба да се игнорираат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име