Дома Интересно Најдобрата зоолошка градина во Европа – 6-ти пат по ред (фото)

Најдобрата зоолошка градина во Европа – 6-ти пат по ред (фото)

824
0

Британскиот експерт за зоолошка градина, Ентони Шеридан, шести пат по ред ја избра зоолошката градина Шенбрун во Виена за најдобра зоолошка градина во Европа.

Во категоријата градини со повеќе од еден милион посетители во текот на годината, Шенбрун е на прво место пред градините во Лајпциг и Цирих.


Од почетокот на рангирањето во 2008 година, виенската зоолошка градина е на врвот на листата. Во рангирањето учествуваа вкупно 126 зоолошки градини од 29 земји. Тие беа оценувани во 40 категории како што се сточарство, заштита на видови, биодиверзитет, зоолошка-педагогија, истражување, број на посетители, етикети, чувари, маркетинг и гастрономска понуда.Зоолошката градина Шенбрун долго време не е само можност за одмор и поминување на слободното време, туку и место за истражување, едукација и зачувување на видовите. Последниве години беа одбележани со неколку значајни настани: успешно одгледување на коали, отворање на нов објект за видот берберски макаки мајмуни и берберски овци, диви кози, раѓање на четири младенчиња гепард и потомство на поларни мечки.


„Именувањето на најдобрата зоолошка градина во Европа е важно признание за нашата работа. „Една од нашите примарни цели е да го запреме исчезнувањето на видовите“, рече Стефан Херинг-Хагенбек, директор на Шенбрун во Виена.

Претходна објаваДали е добро да се јадат јаболка после 18 часот?
Следна објаваОваа храна е добра за мозокот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име