Дома Psychological advice Најголемиот проблем во бракот: Тешко е да се открие, но може брзо...

Најголемиот проблем во бракот: Тешко е да се открие, но може брзо да се реши

423
0

Најголемиот проблем во бракот: Тешко е да се открие, но може брзо да се реши
Добрата комуникација е клучот за секоја успешна врска и бракот.

Психолозите ќе се согласат дека основата на отворена комуникација води до силна и здрава врска која може да го издржи тестот на времето.

Кога паровите не споделуваат меѓусебно и со почит ги решаваат своите неизбежни конфликти, тоа може да доведе до прекини во комуникацијата. Прекините во комуникацијата се една од најчестите причини за развод.

7 совети за посреќна љубовна врска

Една студија објавена во списанието „Couple and Family Psychology“ објави дека прекинот во комуникацијата често доведува до прекумерни конфликти и расправии, кои не се решаваат лесно поради неможноста на парот да зборува отворено еден со друг.

Циклусот на лоша комуникација продолжува и двете страни на крајот страдаат. За среќа, овие циклуси може да се прекинат, но важно е прво да се идентификува коренот на комуникацискиот проблем.


Дали вие и вашиот сопружник поминувате квалитетно време заедно?

Според истражувањата, љубовта и дружењето се убедливо главната причина поради која луѓето одлучуваат да стапат во брак. Но, по венчавката, многу парови запаѓаат во рутина и забораваат да им дадат приоритет да поминуваат време еден со друг како кога се забавуваа.

Ако вие и вашиот сопружник не се трудите да уживате во меѓусебното друштво, може да почнете да се оддалечувате. Ова може да доведе до сериозен недостаток на комуникација и зголемено незадоволство.

Ако не поминувате време заедно, учењето еден за друг престанува. Сепак, не мора да го поминувате секој момент заедно, времето поминато сами може дури и да ја зајакне вашата врска. Но, ако не сте заинтересирани за партнер или избегнувате да правите планови со него, тоа не е добар пат.

Како повторно да се поврзете со вашиот сопружник по проблеми во комуникацијата?

Ако вие и вашиот партнер страдате од дефект во комуникацијата, не грижете се. Врските можат да го преживеат недостатокот на комуникација и да се вратат посилни од кога било. Работењето на сопствените чувства пред да му пристапите на партнерот со проблем е одличен прв чекор.

Одвојте време точно да го идентификувате проблемот. Кога вие и вашиот партнер сте мирни и отворени за дискусија, обидете се да не го заслепувате партнерот со интензивна комуникација.

Претходна објаваОригинална италијанска Фокача (рецепт)
Следна објаваЛажичка мед пред спиење е одлична за здравјето!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име