Дома Твој Готвач Најбрзи чоколадни бомбици…

Најбрзи чоколадни бомбици…

279
0

Состојки:

50 гр путер,

3 лажици шеќер во прав,

150 гр млечно чоколадо или чоколадо за готвење,

150 гр мелени бисквити или (плазма) кокосово брашно или шеќер во прав (за валкање),

Подготовка:

Во тавче стопете го путерот. Стопете го чоколадото во друг сад. Кога ќе ги тргнете од оган, комбинирајте ги стопените состојки и додадете ги во нив шеќерот во прав и мелените бисквити. Мешајте ја смесата додека не стане рамномерна.

Откако ќе ја комбинирате смесата, формирајте топчиња, а потоа извалксјте ги во претходно подготвен сад со кокосово брашно или шеќер во прав. Поставете ги добиените бомбици во фрижидер 20 минути за да се стврднат.

Уживајте!

Претходна објаваСледниве 5 совети секогаш треба да бидат вашата водечка патека, кога ви се чини дека животот не е фер…
Следна објава7 ситуации во кои лимонот е незаменлив: Од гадење и болки во грлото, до дезинфекција!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име