Дома Здравје Најбизарните медицински случаи-Алергија на оргазам, икање поради тумор, шише на чудно место

Најбизарните медицински случаи-Алергија на оргазам, икање поради тумор, шише на чудно место

244
0

Маж алергичен на оргазми, предозирање со витамин Д и влакна од гасеница под кожата се само некои од најбизарните медицински случаи во 2022 година.

Лекарите редовно се среќаваат со чудни медицински случаи кои ги оставаат да си ја чешаат главата, често мора да отвораат учебници или да ги дополнат со нови знаења.

Предозирање со витамин Д
Додатоци може да им помогнат на луѓето со недостаток на одредени минерали или витамини, или поради здравствен проблем или поради одредени состојби, како што е бременоста. Но, кај повеќето луѓе тие немаат големо влијание, а во ретки случаи може да доведат до сериозни последици.

Така, во јули британските лекари примија маж кој се предозирал со витамин Д, поради што повраќал, имал дијареа, болки во стомакот и тинитус три месеци.

Мажот ослабел речиси 20 килограми, па завршил во болница, каде што бил задржан осум дена, при што примил терапија за намалување на нивото на калциум во крвта. Два месеци подоцна, неговиот калциум се врати во нормала, но тој сепак имаше покачено ниво на витамин Д.

Икање и рак
Икањето е досадно, но составен дел од животот. Во повеќето случаи, тоа е краткотрајно и целосно безопасно. Сепак, тоа понекогаш може да биде знак за многу поголем проблем.

Во март, лекарите во Индија пријавиле случај на пациент кој боледувал од хронично икање кое траело со месеци.

Лекарите утврдиле дека причината е агресивен тип на тумор на мозокот. По операцијата и радиотерапијата, икањето престанало.

Кој последен се смее… има недостаток на витамин Б12
Азотниот оксид е многу корисен гас кој во медицината се користи како анестетик, а популарно се нарекува „гас за смеење“.

Освен таа апликација, некои го користат и како рекреативен наркотик кој предизвикува еуфорија, но понекогаш и многу сериозни компликации.

Во септември, лекарите во Њујорк примија пациент кој развил ретка невролошка состојба предизвикана од вдишување на азотен оксид, кој ги исцрпувал сите резерви на витамин Б12 во неговото тело.

Кога им се обратил на лекарите, пациентот не можел да мрда со едната нога. За среќа, лекарите можеле брзо да реагираат и по третман со инјекции со витамин Б12 и прекин на вдишувањето на азотен оксид, пациентот можел повторно да оди по четири недели.

Алергија на оргазми
На почетокот на оваа година се појави необичен случај: маж кој има алергиска реакција на оргазмите. По ејакулацијата, тој ќе развие симптоми слични на треска – замор, чешање на очите, течење на носот и осип на подлактицата.

Состојбата, позната како синдром на пост-оргазмична болест, започнала во доцните тинејџерски години, поради што избегнувал сексуални односи и воопшто романтични врски.

Иако не се знае многу за состојбата, се сомнева дека е предизвикана од реакцијата на имунолошкиот систем на нешто во спермата.

Со антихистаминска терапија, мажот би можел да ужива во оргазми со драстично намалени симптоми.

Гасеници под кожата
Пациент кој отишол на лекари во Кина во јуни мислел дека има егзема околу зглобот.

Кога погледнале примерок од неговата кожа под микроскоп, откриле нешто многу различно.

Осипот бил предизвикан од вметнати влакна на гасеница, која пациентот ја зел неколку месеци претходно додека се качувал на дрво.

Влакната предизвикаа лезии кои станаа воспалени. По терапија со стероиди, лезиите се решија и симптомите престанаа.

Шише каде што дефинитивно не му е местото
Годишниот список на бизарни медицински случаи не би бил целосен без случајот „каде што сонцето не сјае“.

Во јули, лекарите во Индија опишаа случај на 50-годишен маж кој имал шише во ректумот. Шишето од 250 милилитри седело во него три дена пред сопругата да го донесе во ургентниот центар, кога веќе се развиле болки во стомакот и тој не можел да врши нужда.

„Поради срам и страв од сопругата, пациентот не сакал да открие како шишето завршило каде било“, напишале лекарите во извештајот.

Дури по ултразвук лекарите ја утврдиле причината за проблемот. Успеале да го извадат шишето без посериозни последици и по пет дена во болница му било дозволено да си оди дома со упат на психијатриска клиника.

Претходна објаваПроблем во Србија! Лекарите за епидемијата на туберкулоза: Како се добива…
Следна објаваСалата од сусам за вкусен оброк

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име