Дома Психолошки совети Научниците тврдат: Досадата има свои добри страни

Научниците тврдат: Досадата има свои добри страни

279
0

Дали ти е досадно? Можеби токму тоа ви е потребно за да смислите некои добри идеи, да ја ослободите креативноста или само да му дадете малку одмор на мозокот.

Во далечната 1973 година, кога интернетот, телевизиските програми на барање и конзолите за игри беа научна фантастика, можеби беше потешко да се најде забава отколку што е денес, и беше полесно да се чувствувате досадно. Денес, кога 24-часовната забава е на дофат на раката или кликањето на глувчето, потешко е да ни се досадува. Ако програмата што ја гледате ви стане здодевна, можете да изберете од сто други емисии или да се забавувате скролувајќи низ социјалните мрежи без да станете од каучот. Но, тоа не мора да биде позитивна работа. Чувството на досада и недостаток на стимулација, според научниците, имаат свои предности.

Добра мотивација

Прво и основно, досадата ве мотивира да барате забава или нешто позабавно од активност која престанала да ви биде интересна. Досадата на работа, на пример, може да ве инспирира да размислите за промена на кариерата. Или, ако заклучите дека нема ништо интересно за гледање на телевизија, можете да ја исклучите и да си создадете забава со откривање на некое ново хоби. Ова може да објасни зошто, во последните две години и честите карантини, има зголемување на креативноста кај луѓето кои биле затворени во своите домови поради силата на околностите. Од печење леб од банана до сликање со четка за прв пат откако бевме деца … Многумина сфатија дека не можат да гледаат нешто на Netflix бесконечно, без разлика колку е интересно. Порано или подоцна ќе почувствуваат потреба да најдат некој друг начин да се забавуваат.

Но, што е со оние ситуации кога немаме друг избор освен да останеме во здодевна ситуација, како на пример извршување на некоја здодевна задача на работа или чекање автобус на станицата. Добрата вест е дека досадата што ја чувствувате тогаш може да ја зголеми вашата креативност и да ви помогне да дојдете до најдобрите идеи што некогаш сте ги имале. Ова го покажа студија објавена во 2019 година во списанието Academy of Management Discoveries. Луѓето кои учествувале во здодевни задачи подоцна имале покреативни идеи на работа отколку групата на која и биле доделени поинтересни задачи.

Зошто сонувањето е корисно

Без одвлекување на вниманието, како што се ТВ и социјални мрежи кои го убиваат чувството на досада, можеби ќе можеме да се вратиме на мечтаењето. И, и покрај сè што можеби ви кажале родителите и наставниците кога сте биле млади, мечтаењето е добро за вас. Дозволувањето на мислите слободно да талкаат без одвлекување на вниманието од модерната технологија може да биде корисен начин да се разиграте, да го ослободите стресот и да решите некои проблеми, како и да ја зголемите вашата продуктивност и креативност во тој процес. Всушност, ако ви е тешко да го спречите вашиот ум да талка наоколу за време на здодевен состанок или деловна задача, тоа би можело да се должи на импресивниот капацитет на вашиот мозок, покажа студија од 2019 година од Институтот за технологија Џорџија. Луѓето кои почесто сонувале имале повисоки резултати на тестовите за интелигенција и поголема креативна способност, како и поефикасен мозок. Со други зборови, некои луѓе се чини дека се поспособни да се фокусираат на повеќе работи одеднаш. Исто така, досадата за време на здодевен состанок или телефонски повик може да ви даде вистински поттик да останете фокусирани и будни, покажа истражувањето спроведено на Универзитетот во Плимут. Луѓето кои сонувале да слушаат долга, здодевна порака на телефонската секретарка, подобро се сеќавале на деталите од таа порака од оние кои внимателно слушале.

Дали денес ни станува досадно полесно или потешко отколку порано?

Но, зошто би сонувале со отворени очи на автобуска постојка чекајќи автобус кога едноставно можеме да се движиме низ мобилен телефон како и сите други околу нас? За почеток, поминувањето на секоја бесплатна секунда зјапајќи во екранот на мобилниот телефон има докажано негативно влијание врз психата, но и врз квалитетот на сонот и видот. Но, тоа не е сè: со текот на времето, вашиот праг на толеранција за досада се намалува, што значи дека станувате помалку способни да размислувате креативно, да решавате проблеми или едноставно да забележувате што се случува околу вас.

И конечно, ако земеме здраво за готово дека секогаш ќе имаме нешто на дофат на раката што ќе не забавува, ќе почнеме да ја губиме способноста да ги забавуваме другите, да размислуваме креативно и да дозволиме нашиот ум да се исклучи од се и да се опушти. На тој начин престануваме да имаме нови идеи и стануваме помалку мотивирани да најдеме начин да правиме нешто друго што ќе ни направи помалку досадно.

Претходна објаваРецепт за брза германска торта од чоколадо и бисквити кои не се печени
Следна објаваХрана која го намалува потењето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име