Дома Живот Научете кој дел од себе треба да го промените за подобар живот...

Научете кој дел од себе треба да го промените за подобар живот утре

356
0

Со силата на волјата не секогаш ќе можеме да смениме навика. Наместо да се присилувате, променете ги вашите поставки на поприроден начин – направете нешто што прави да се чувствувате добро еден ден, па може да продолжите да го правите тоа…

Пандемската криза нè наведе да ја зајакнеме нашата опсесија со нашите навики, распореди, ритуали и рутини, бидејќи заклучивме дека тие се клучни за одржување на здравјето во овие несигурни времиња. А некои филозофи и психолози тврдат дека сме робови на нашите навики и дека единственото нешто што го знаеме е слепо да го повторуваме она што одамна сме го усвоиле, ден по ден.

Но, кога малку „копаме“ низ нив, честопати доаѓаме до сознание дека можеби никогаш не сме успеале целосно да отстраниме лоша навика или да вградиме добра, свесно. Исто така, можно е лесно да се препознаете во овие реченици.

Истражувањата покажаа дека е можно да се сменат и добрите и лошите навики (т.е. усвојување нови, подобри за нас) за само неколку недели или околу 40 дена. Но, тоа треба да биде поттикнато и од другите. Можеме ли да класифицираме нешто како миење заби, што сме го усвоиле како дете, како „навика“? Дали и подготвувањето појадок е „навика“ или е вистинското време за оброк? Затоа што, на пример, вие сте гладни…

Ние пловиме низ животот на автопилот, па се чини разумно, ако сакате да се промените себеси, да ги разберете поставките на автопилотот и да ги промените, а не само да се потпирате на силата на волјата, која ќе ве „однесе“ вечерва да трчате, а вие Всушност, ќе завршам на џин тоник со тимот.

Тоа се сите наши несвесни обрасци за кои се потребни години за да се формираат, да не речам децении, и се длабоко емотивно наполнети и ретко може да се „избришат“ со неколку награди или промени во вашата околина. Наместо тоа, треба да се фокусираме на она што можеме да го контролираме. Но, имаме тенденција да заборавиме дека многу работи не можеме да ги контролираме – во нас.

Направете го тоа „само денес“ и видете како се чувствувате „

Единствениот начин на кој позитивните навики и рутини навистина функционираат и можеме целосно да ги усвоиме е да се откажеме од обидот да промениме нешто со сила. На овој начин многу лесно ќе се откажете од се поради насобраната фрустрација.

Вториот чекор, кој води до успех, се случува кога умот ќе сфати дека нема повеќе команди и дека слуша „помирен глас“ што сугерира дека можеби се чувствувате добро ако ја направите „правилната работа“ денес. И не мора да ја правите оваа вистинска работа „секој ден во осум часот наутро“ или „секој ден до крајот на животот“, туку само денес.

Потоа, ако почувствувате наплив на среќа и добра енергија, тоа ќе го направите следниот ден. И ако сте навистина среќни, одеднаш, три недели подоцна, ќе сфатите дека тоа го правите прилично секојдневно. Навиката се вкоренила, не преку ненадејна промена, туку само со „да ја направи вистинската работа следниот пат“.

Претходна објаваЕмоционална уцена: Како да ја препознаете и да се спротивставите
Следна објаваДали е подобро да се биде ноќна птица или да се стане рано? Лекарот објасни како овие навики влијаат на здравјето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име