Дома Здравје Научете како правилно да користите назалните спрејови бидејќи тие можат да предизвикаат...

Научете како правилно да користите назалните спрејови бидејќи тие можат да предизвикаат зависност

280
0

Спрејовите за нос не се толку опојни како алкохолот и дрогата, но можат да предизвикаат зависност, предупредуваат експертите. Назалните спрејови ги стеснуваат крвните садови во носот и синусите, што го намалува отокот и го олеснува „затнатиот“ нос.

Меѓутоа, ако се користи редовно, носот може помалку добро да реагира на третманот, што често доведува до поголеми количини, вели д-р Урсула Селерберг , портпаролка на Германската фармацевтска комора (БАК).

Назалната конгестија може да се влоши ако престанете да користите спрејови, што е познато како ефект на бумеранг.

Но, нивната прекумерна употреба може да ги оштети мукозните мембрани и чувството за мирис, потенцијално вкус, вели Селерберг.

Тоа може да се спречи со користење на спрејовите најмногу пет до седум дена по ред. Доколку носот остане затнат, се препорачува употреба на физиолошки спреј за нос кој не претставува ризик од зависност.

Претходна објаваКарактеристики кои ги красат темпераментните жени
Следна објаваПостојат четири клучни моменти во животот кои предизвикуваат зголемување на телесната тежина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име