Дома Нега и убавина Научете како да спречите и намалите појава на брчки на вратот

Научете како да спречите и намалите појава на брчки на вратот

192
0

И покрај соодветната грижа и употребата на анти-старечки препарати благодарение на кои, без оглед на возраста, лицето изгледа младешки, многу жени често забораваат да го нанесат истото на вратот. Занемареното негување на вратот е причина зошто токму тој најчесто ги открива вистинските години.

Покрај тоа, кожата на вратот е исклучително тенка, па затоа знаците на стареење може да се забележат на неа многу порано отколку на другите делови од телото. Причините за појава на брчки на вратот, особено предвремените, се многубројни и вклучуваат оштетување предизвикано од изложување на сонце, пушење, нездрава исхрана и дехидрираност, загадување, гримаси што ги правиме со лицето, но и лоши навики на спиење (или барем лошо за вратот).

Еве неколку едноставни, но многу важни превентивни мерки што можете да ги преземете за да го одложите појавувањето на брчки на вратот, но исто така и штом се појават тие да не се премногу длабоки и изразени.

Како да се спречат брчките на вратот?

За почетниците, важно е да нанесете негување крем за лице и на пределот на вратот. Исто така, користете крема за сончање во текот на денот, без оглед на годишното време.

Превентивни мерки, покрај вратот, корисни за младешкиот изглед и здравјето на целото тело, земаат доволно вода, урамнотежена исхрана што вклучува многу овошје и зеленчук и доволно часови спиење.

Кога станува збор за спиење, друга задолжителна ставка е да не спиете на висока перница или на неколку помали перници, а положбата на стомакот не е пожелна со главата свртена на едната страна и вратот брчки неколку часа секоја вечер .

Секој пат кога правите пилинг на лицето, задолжително направете го тоа и на вратот, а за тоа можете да го користите истиот производ. Покрај тоа што ја прави вашата кожа посјајна по отстранувањето на мртвите клетки, само механичкото дејство на пилингот е корисно како стимуланс за производство на колаген, и тоа е клучно за брчките.

Бидете свесни за некои од вашите дневни навики кои го забрзуваат создавањето брчки на вратот и започнете да ги избегнувате: на пример, продолжено гледање надолу со наведна глава кон вашиот мобилен телефон или лаптоп.

Престанете да пушите затоа што чадот од цигари го уништува колагенот, а никотинот го стимулира стеснувањето на крвните садови, што значи дека кожата добива помалку кислород и ќе изгледа постаро и ќе има повеќе брчки.

Користете маски за вратот. Исто како што можете да купите маски за лице, можете да ги купите и оние дизајнирани специјално за вратот.

Претходна објаваПодолг сон за време на викендите е добар за организмот!
Следна објаваСмути од цреша, јагода и боровинка…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име