Дома Здравје Народен рецепт за ублажување на болки во грлото: Се што ви треба...

Народен рецепт за ублажување на болки во грлото: Се што ви треба е една лесно достапна и евтина состојка

858
0

Акутната болка во грлото, која обично опишува: фарингитис (воспаление на грлото), тонзилитис (воспаление на крајниците) и ларингитис (воспаление на гркланот), е една од најчестите причини поради кои пациентите одат кај матичен лекар.

Најчести симптоми на болки во грлото се: болки во грлото, отежнато голтање, зголемени лимфни јазли на вратот и треска.

Дијагнозата се поставува со клинички преглед и по потреба со земање примероци од грлото и основна лабораториска анализа на крвта.

Најчеста болка во грлото земена од бактерии е т.н. стрептококна ангина, фарингитис предизвикан од стрептокок. Оваа форма на болки во грлото бара антибиотски третман.

Овој стар народен рецепт може да помогне во ублажување на симптомите на болки во грлото.

80 гр мелено семе од ким (Carum carvi) прелијте го со 200 ml вода и варете на тивок оган 15 минути. Треба да добиете густа растеглива маса која личи на талог од кафе.

Процедете го ова и додадете 50 мл вода. Варете додека не зоврие, па тргнете го од оган.

Во смесата додадете една лажичка коњак или ракија.

Земете една кафена лажичка на секои половина час и така натаму четири часа. Со благо воспаление, брзо ќе почувствувате олеснување.

Секако секогаш имајте на ум дека при употребување на народни лекови треба да се консултирате со вашиот лекар.

Претходна објаваВтора година од првото заклучување на светот: До каде е пандемијата денес?
Следна објава„Неговото височество кисела зелка“: Еве што ќе се случи со вашето тело ако јадете само три лажици дневно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име