Дома Здравје Народен лек – коприва

Народен лек – коприва

312
0

Копривата е едно од најлековитите растенија. Неговите лисја или корен се користат за ублажување на разни заболувања. Содржи голем број на витамини и минерали, меѓу другите Б2, Б5, К, Ц, провитамин А, потоа калциум, магнезиум, фосфор…

Како народен лек, копривата има долга историја. Одамна е утврдено дека ја поттикнува работата на органите за варење, црниот дроб, панкреасот, ја намалува стомачната болка, ја прочистува крвта, го зголемува излачувањето на течности од телото, го зајакнува имунитетот, го забрзува метаболизмот, ефикасен е при тешки мигрени. бидејќи ги опушта мускулите, помага да се исфрлат негативните бактерии од организмот.

Се користи за лекување на ревматски болки, има антибактериско, антивирусно и антиинфламаторно дејство. Бидејќи е богат со калциум, добар е за здравјето на забите и коските.

Чајот од коприва се користи за запирање на крварење, чистење на крвните садови, борба против анемија, намалување на ризикот од дијабетес и нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Многу лесно се подготвува. Прелијте со топла вода со една лажичка чај, покријте и почекајте 5 до 10 минути, а потоа процедете. Доколку немате сериозни здравствени проблеми, но пиете чај како превентивна мерка за зајакнување на организмот, консумирајте го еднаш дневно за да не го иритирате стомакот.

Исто така, чајот не се препорачува за деца под две години. Но, доколку се лекувате, тогаш препорачаната доза е две до три шолји дневно.

Претходна објаваОваа храна предизвикува главоболки
Следна објаваСимптоми и третман на гнојна ангина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име