Дома Health Направете услуга на вашето тело: 3 здравствени причини зошто треба да ја...

Направете услуга на вашето тело: 3 здравствени причини зошто треба да ја менувате долната облека ДНЕВНО

378
0

Направете услуга на вашето тело: 3 здравствени причини зошто треба да ја менувате долната облека ДНЕВНО
Дури и два последователни дена носење е премногу

Лушпите и влакната на кожата стигнуваат до нашите најинтимни области, но таму завршуваат и пот или фекалните честички, а општо е познато дека различни бактерии и микроби се чувствуваат одлично во „топла“ средина.

Затоа, носењето иста облека неколку дена по ред доведува до размножување на бактерии, непријатен мирис, па дури и може да доведе до воспаление. Дури и два дена е премногу.

Еве што точно се случува со нашите тела кога носиме иста облека два или повеќе дена по ред.

Двете најсмртоносни бактерии се втора водечка причина за смртност во светот


Чешање

Потта и токсините го напуштаат телото преку кожата, па на тие места може да дојде до чешање. Ако бактериите и габите се размножуваат на кожата, таа дефинитивно почнува да чеша. Ако долната облека не се менува редовно, чешањето може да се влоши.

Осип

Откако кожата ќе дојде во контакт со микроби – таа реагира. Обично се појавува црвеникав осип со чешање. Ако не се пресоблекуваме секојдневно, комбинацијата на исцедок и фекални честички може да го фаворизира развојот на бактерии кои предизвикуваат осип.


Воспаление на мочниот меур

Поради тоа што долго ја носиме истата облека, може да се развијат бактерии кои можат да навлезат во уринарниот канал и на тој начин да предизвикаат воспаление на мочниот меур

Претходна објаваДЛАБОКА ВЕНСКА ТРОМБОЗА
Следна објаваБрзо ослободете се од главоболката со домашен лек со лук и мед

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име