Дома Твој Готвач Направете си путер од индиски ореви

Направете си путер од индиски ореви

430
0

Имаме едноставен рецепт за домашен здрав путер.

Ако ви се допаѓа вкусот на индиските ореви и не знаете каде да купите путер или цената е превисока, ќе бидете воодушевени кога знаете дека за овој вкусен путер потребни се само две состојки. Дословно!

Заедно со индиските ореви, потребни ви се кокосово масло и добар миксер! Еве ги упатствата.

Подготовка на путер:

Ќе ви треба тегла за вашиот вкусен путер. Индиските ореви печете ги на 120 ° C околу 15 минути за да добијат арома и прво ставете ги на миксер.

После три минути на брзо стасување почнете да мешате на најниско уште две минути додека не почне се да личи на брашно, а потоа ќе почне да се соединува и ќе видите како станува путер. Додадете две лажици кокосово масло и продолжете да мешате, а доколку сакате уште помазен и кремаст путер додадете уште една лажица масло.

Извадете го и чувајте го во херметички сад или тегла и чувајте го во оставата, чувајте го во кујна до два месеци а во фрижидер три до шест месеци.

Претходна објаваНово истражување: Што се постбиотици и како тие влијаат на нашето здравје?
Следна објаваДали имате вишок мандарини? Пробајте го ова смути

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име