Дома Life Направете си голема услуга: Колку долго треба да пешачите ако седите 8...

Направете си голема услуга: Колку долго треба да пешачите ако седите 8 часа на работа?

309
0

Направете си голема услуга: Колку долго треба да пешачите ако седите 8 часа на работа?

Ако работите од 9 до 17 часот во канцеларија, можеби ќе седите поголем дел од денот. Истражувањата покажуваат дека прекумерното седење може негативно да влијае на широк спектар на физичко здравје, од дебелина до болки во грбот. Затоа е важно, доколку имате седентарен начин на живот, да имате време за шетање и да бидете активни.

Кејт Дијаз, вонреден професор по бихејвиорална медицина на Универзитетот Колумбија, спроведе студија во која тестираше различни сесии на мини-пешачење на група од 11 возрасни лица. Сите 11 учесници седеа на канцелариско столче осум часа, станувајќи само за да ја користат бањата или накратко да ги истегнат нозете.

Резултатите од нејзиното истражување покажуваат дека кратките прошетки во текот на работниот ден можат да ги намалат негативните последици од седентарен начин на живот. За време на тестот беа измерени шеќерот во крвта и крвниот притисок на испитаниците.

Резултатите покажале дека пет минути пешачење на секои 30 минути седење било најкорисно. Меѓутоа, она што беше изненадувачки беше колку оваа активност беше корисна. Иако пет минути не изгледаат многу, пешачењето од пет минути може да ги ублажи некои од најштетните ефекти од седењето по цел ден.

Поточно, студијата покажа дека пет минути пешачење доведе до статистички значајно намалување на нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок. По обилните оброци, учесниците кои пешачеле пет минути на секои 30 минути имале 58 отсто пониски скокови на шеќерот во крвта од оние кои седеле цел ден.

Пешачење на дожд: Ви носиме одлични причини зошто тоа треба да го правите почесто

Резултатите исто така покажаа дека пешачењето по една минута на секои 30 минути е исто така корисно, но не ни приближно толку. Пешачењето еднаш на час по една минута или пет минути немаше никаква корист за нивото на шеќер во крвта.

Истражувачите, исто така, не застанаа на кардиоваскуларниот ризик. Всушност, резултатите исто така покажаа дека пешачењето доведе до подобрување на нивото на замор и расположение. Како што објаснува Дијаз, „Важни се ефектите врз расположението и заморот… луѓето имаат тенденција да повторуваат однесувања што прават да се чувствуваат добро и што е пријатно“.

Со само 11 учесници, ова е исклучително мала студија, па резултатите мора да се земат со резерва. Сепак, многу е корисно да се има конкретна идеја колку често и колку долго треба да одиме за да ги спречиме лошите ефекти од седењето.

Ако сакате да пешачите повеќе во текот на работниот ден, еве неколку идеи кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа:

Поставете потсетник – Поставете потсетник на вашиот календар или телефон. Не можете да одите ако не се сеќавате да го направите тоа!

Пешачете и разговарајте – Обидете се да пешачите додека го остварувате тој повик.

Направете пауза за кафе – Ако одите пешки за да го земете вашето кафе, обидете се да одите во кафуле кое е малку подалеку.

Одете во втората најблиска бања – Ако правите пауза во бањата и работите во голема канцеларија, обидете се да одите во некоја што е далеку или на друг кат.

Носете педометар – Многу телефони, паметни часовници и фитнес уреди ги бројат вашите чекори. Поставувањето и насочувањето на дневна цел на чекор може дополнително да послужи како мотивација за редовно станување и одење.

Претходна објаваСОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок
Следна објаваИнтелигентните луѓе имаат интересна особина: Дали сте меѓу нив

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име