Дома Нега и убавина Направете сами: Отстранувач на шминка со само две состојки

Направете сами: Отстранувач на шминка со само две состојки

412
0

Натопете го туферот и нежно втријте го на кожата. Ја отстранува дури и водоотпорната маскара. Лицето ќе се исчисти, а кожата ќе биде мека
Марамчињата за отстранување шминка што ги купуваме често содржат груби хемикалии, кои можат да ја направат кожата сува или склона кон осип. Добрата вест е што можете сами да направите средство за отстранување шминка.

Потребни ви се само две состојки: база и малку есенцијално масло. Основните масла се обично јаткасти или растителни масла кои може да се користат за разредување на етерични масла за локална употреба, како што се бадеми, кајсии, арган, кокос, маслиново или сусамово масло. Натопете го туферот и нежно втријте го на кожата. Ја отстранува дури и водоотпорната маскара.

Лицето ќе се исчисти, а кожата ќе биде мека. Бадемовото масло е одлична основа за овој домашен отстранувач на шминка. Се прави со цедење бадеми и е многу хранлив за кожата. Нема да ги затне порите, а кожата ќе биде мека и здрава. Етеричните масла даваат природен, нетоксичен мирис и помагаат во смирување на кожата.

Состојки:

250 мл органско бадемово масло

4-5 капки есенцијално масло – масло од лаванда, темја.

Подготовка:

Истурете бадемово масло во стаклен сад и додадете 4-5 капки есенцијално масло со капалка.

Добро измешајте и истурете во сад кој можете добро да го затворите.

Користете по потреба и искористете го во рок од три месеци.

Претходна објаваПромаја…Некои се плашат од неа, некои се смеат: Дали промајата „убива“?
Следна објаваИстражувањата потврдија: Овој зеленчук го продолжува животот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име