Дома Care and beauty Направете маст од невен: Ви требаат само три состојки

Направете маст од невен: Ви требаат само три состојки

615
0

Направете маст од невен: Ви требаат само три состојки
Речиси и да нема кожна болест што нема да помогне оваа маст од невен.

Мастата од невен може да се користи за нега на кожата на целото тело.

Невенот е растение на кое му се припишуваат многу лековити својства. Со причина, бидејќи речиси и да нема кожна болест што нема да помогне маслото од невен или маст од невен. Во антиката се користел за разни болести на кожата и органите за варење, како и за воспалителни и заразни болести. Како чај или тинктура делува противвоспалително и е една од најдобрите билки за нега на кожата на лицето и телото.

Направете маст од невен со само три состојки.

Состојки:

  • 120 гр масло од невен (мацерат/инфузија на невен во ладно цедено масло)
  • 15 g пчелин восок (од органско потекло)
  • 20-30 капки есенцијално масло од лаванда (по избор)
  • контејнери за складирање.

Постапка за подготовка
Ставете тенџере со средна големина на шпорет, истурете вода во него и почнете да се загревате.

Потоа во водата ставете чист сад во кој ќе прелиете масло од невен.

Загрејте го маслото на најниска температура за топлината да не ги уништи неговите лековити својства.

Во загреаното масло додадете пчелин восок и мешајте додека восокот целосно не се стопи.

Кога восокот ќе се стопи и ќе се соедини со маслото, извадете го садот од тенџерето.

Доколку сакате, додадете етерично масло во растворот и истурете ја смесата во садови за складирање.

Лековити својства на маста од невен
Маста од невен може да се користи за нега на кожата на целото тело, а особено е одлична во зима за испукани усни на кои им е потребна дополнителна нега. Маста можете да ја чувате во низа помали контејнери кои се вклопуваат во вашата чанта и да ја користите за нега на сува кожа на вашите раце или како мелем за усни бидејќи секогаш ќе ви биде при рака.

Исто така, оваа маст промовира регенерација на кожата, а нејзиниот смирувачки ефект ќе помогне при бројни иритации, алергии и како спас за сува, ронлива кожа.

Состојките за овој рецепт можете да ги купите во билни аптеки или специјализирани продавници за здрава храна.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 26 АПРИЛ! Биковите се харизматични, Лавовите се кадровски ПРОМЕНИ НА РАБОТА, а еве кој знак ПАРИТЕ ДОАЃААТ
Следна објаваЛеб со сончоглед и мед (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име