Дома Твој Готвач Направете едноставни и вкусни бонути чоколади

Направете едноставни и вкусни бонути чоколади

602
0

Доколку и вие сте воодушевени од вкусната комбинација на кокос и чоколадо, задолжително пробајте го рецептот за баунти пралини.

Баунти пралини – состојки:

150 гр трошки од кокос

200мл кондензирано млеко

200гр шеќер

1 лажичка екстракт од ванила

100 гр чоколадо (по избор)

1 лажица кокосово масло

Подготовка:

Во сад се истурете го млекото и се додаваат трошките од кокос.

Додадете шеќер и ванила и сè убаво измешајте додека не добиете густа кремаста маса.

Смесата сипете ја во калапи или во четвртаст сад и ставете ја во фрижидер целосно да се излади.

Откако смесата ќе се излади и стврдне, се вади од калапот или се сече на стапчиња.

Растопете го чоколадото со кокосовото масло.

Потопете ги стапчињата едно по едно во растопеното чоколадо и вратете ги во фрижидер додека чоколадото целосно не се стврдне.

Претходна објаваФактори кои влијаат на здравјето на црниот дроб за кои можеби не сте свесни
Следна објаваЗошто е добро да јадете банана половина час пред спиење?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име