Дома Здравје НАПИЈТЕ ЧАША ВОДА ВО 6 ЧАСОТ Светот полуде по овој метод, а...

НАПИЈТЕ ЧАША ВОДА ВО 6 ЧАСОТ Светот полуде по овој метод, а еве зошто…

2710
0

Дознајте зошто пиењето вода првото нешто наутро треба да ви биде доживотна навика

Нема сомнение дека водата е еден од најкорисните пијалоци за целокупното здравје.

Познат е фактот дека две третини од човечкото тело е направено од вода и дека оваа хранлива материја е од витално значење за опстанок.
Но, едноставна навика која вклучува пиење вода може да ви помогне да го зголемите вашето здравје на многу нивоа, давајќи ви ефикасност на редовна основа. Се што треба да направите е да испиете чаша вода во моментот кога ќе се разбудите.

Ако мислите дека тоа е тривијално, се лажете. Дознајте зошто пиењето вода првото нешто наутро треба да ви биде доживотна навика.

Ова е познато како јапонска терапија со вода и е исклучително ефикасна во спречување на разни болести и здравствени состојби како што се:

  • артритис

– колитис

  • мигрена
  • намалување на болката
  • болка во градите
  • елиминирање на лошиот холестерол
  • Висок крвен притисок

Ова е процедурата:Само испијте 650 ml вода по будењето. Тоа е околу 4 чаши. Не пијте вода од чешма освен ако не е прочистена. Дестилирана вода е многу подобра. Ако користите дестилирана вода, исто така се препорачува да додадете некои минерали како сода бикарбона.

Сепак, на целата количина вода додајте само една лажица, во спротивно може да биде штетно, 45 минути откако ќе ја испиете водата започнете ја вашата дневна рутина. Не јадете ништо во тие 45 минути.

Пијте најмалку 1 чаша вода пред секој оброк и не пијте ништо друго 2 часа по оброкот. На овој начин драстично ќе го подобрите вашето здравје.

Претходна објаваНАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ Пушачите кои живеат до старост имаат една заедничка работа
Следна објаваЛесно се подготвува: Ќофтиња во сос

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име