Дома Психолошки совети Намалете го стресот за 68% со само една активност!

Намалете го стресот за 68% со само една активност!

213
0

Здрав и бесплатен одмор за вашиот мозок…
Постојат многу различни начини да се опуштите и да се ослободите од стресот – некои претпочитаат прошетка во природа, други слушаат музика, а трети уживаат во шолја кафе или чај.

Студија спроведена на Универзитетот во Сасекс покажа дека само шест минути читање на ден го намалува стресот за 68%, пишува kumon.co.uk.
Читањето на омилената книга, дури и неколку минути на ден, може да ви помогне да се справите со стресот и напнатоста.

Пролистувањето низ книгата, потопувањето во нејзината содржина, без разлика дали станува збор за романтичен роман, роман од научна фантастика или нешто друго, ви помага да избегате од секојдневието и стресот на секојдневниот живот, барем за кратко време. Читањето, исто така, позитивно влијае на мускулите, ги релаксира и го намалува забрзаниот ритам на срцето. Читањето е здрав и бесплатен празник за вашиот мозок!
Когнитивниот невропсихолог, д-р. Луис вели дека уживањето во книгата може да биде најдобрата релаксација.

  • Ова е особено точно во неизвесни времиња каде што сите бараме малку засолниште. Не е важно која книга ќе ја прочитате, потопувајќи се во нејзината тема, ќе избегате од стресот и грижите од секојдневниот живот и ќе истражувате области од имагинацијата на авторот , вели тој.
    Покрај тоа што ни дава можност за кратко бегство, читањето ни дава и знаење што само по себе носи релаксација и удобност. Читањето книги што ни нудат одговори на прашања или решенија за проблеми што не мачат, нудат чувство на задоволство. Читањето исто така нуди инспирација, увид во бројни можности, а биографиите нè учат за силните страни и ограничувањата на човечкото тело и ум. Книгите за фантазија ја стимулираат имагинацијата и креативноста.
    Без оглед кој е вашиот мотив за читање, уживајте во придобивките од оваа активност, особено во време кога нашите можности за патување и разни искуства се намалени, а за некои дури и целосно оневозможени.
Претходна објаваМожете ли да го решите овој математички проблем?
Следна објаваМлади компири со млад кромид и сланина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име