Дома Здравје Надуеност: Спречете надуеност

Надуеност: Спречете надуеност

417
0

Многу малку луѓе знаат што е надуеност или аерофагија.

Станува збор за надуеност на желудникот и цревата како последица на лакомо консумирање храна, бидејќи на овој начин со секој залак или голтка се голта многу воздух.

Надуеноста е многу непријатен симптом предизвикан од насобирање на големи количества гасови во цревата, а најчеста причина за овој симптом е аерофагија, лакомо консумирање храна.

Ако и вие страдате од надуеност и често се чувствувате непријатно поради тоа, пред се треба да промените некои лоши навики…

Не голтајте храна, јадете полека и добро џвакајте го секој залак, бидејќи кога јадете набрзина, голтате многу воздух.

Не зборувајте со полна уста. Ова не само што е грубо, туку може да ги влоши симптомите на надуеност.

Менталната напнатост може да биде една од причините за надуеност. Затоа научете со вежби за дишење или јога да се опуштите и да го ослободите стресот што е можно повеќе.

Добро би било барем малку да прошетате после обилен оброк и на тој начин да го олесните варењето на храната.

Пушењето не само што е штетно за целокупното здравје, туку и со вдишување на чад од цигари ја зголемувате акумулацијата на воздухот во цревата. Затоа што се откажете од пушењето порано.

Јадете свежи јагоди, боровинки, јаболка, круши, калинки што е можно почесто, бидејќи овие видови овошја имаат одредени својства кои можат да ви помогнат да се справите со овој непријатен симптом.

Јагодите се богати со минерали и витамини Б, Ц, Е и делуваат како природен диуретик и лаксатив. Јаболкото содржи пектин, влакна кои ги штитат цревата.

Покрај пектинот, крушата содржи и други влакна кои создаваат чувство на ситост и го поттикнуваат движењето на храната низ цревата.

Боровинката ја спречува ферментацијата на храната во цревата, а калинката ги поттикнува мрзливите црева.

Претходна објаваКои замени за шеќер можете да ги користите?
Следна објаваПиете кафе за да се разбудите: Има еден многу, многу подобар пијалок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име