Дома Health Надуеност на желудникот

Надуеност на желудникот

233
0

Надуеност на желудникот

Состојбата во која вашиот гастроинтестинален тракт е полн со воздух или гас, манифестирана со затегнат преден абдоминален ѕид со изразено чувство на исполнетост, непријатност и болка не е невообичаена.

Можно е појавата на надуеност да биде поврзана со други посериозни симптоми:

Повраќање, гадење,

Дијареа,

Горушица (регургитација),

Запек,

Зголемена телесна температура,

Слабеење (ненамерно),

Крв во столицата,

Вагинално крварење,

Најчестите причини за надуеност се:

Храна (мешунки, зелка, карфиол…), гуми за џвакање, газирани пијалоци, храна со вештачки засладувачи,

Недоволно и нецелосно празнење, стагнација во празнење на цревата,

Прејадување,

гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ),

Менструален циклус (кај некои жени),

Хормонална нерамнотежа,

Причини од други медицински состојби и болести:

Нетолеранција на храна,

Инфекција,

Воспаление (дивертикулитис),

Синдром на нервозно дебело црево (Дебело црево иритабилно),

Воспалителна болест на карлицата (ПИД) и воспалителна болест на цревата (Мб. Кронова),

Рак (јајници, матка, дебело црево, панкреас),

Лекови (антациди, ацетил-салицилна киселина, опиоидни аналгетици, додатоци, мултивитамини, таблети од железо…),

Депресивни состојби и анксиозни состојби,

Што да се прави?

Обидете се да разберете под кои околности се јавува надуеност, со што е поврзано и како исчезнува,

Избегнувајте храна која предизвикува симптоми,

Јадете многу влакна (житарици) и пробиотици (јогурт),

Вежбајте или прошетајте брзо,

Зошто отоците се опасни?

Обрнете внимание на тоа дали празнењето е соодветно на внесот – многу пациенти не знаат дека имаат запек,

Доколку симптомите не исчезнат со диететски мерки и надуеноста не се јавува само повремено, посетете интернист-гастрентеролог,

Лабораториски анализи на крв и урина, детална историја, клинички преглед и ултразвучен преглед на абдоменот се наменети за откривање или елиминирање на придружните состојби или болести кои би можеле да бидат причина за надуеност.

Претходна објаваЗошто отоците се опасни?
Следна објаваБИСКВИТИ СО СИРЕЊЕ – ВКУСНА ДОМАШНА ЗАКУСКА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име