Дома Здравје Навики кои ги уништуваат бубрезите

Навики кои ги уништуваат бубрезите

1083
0

Дури 90% од луѓето го прават ова несвесно! Престанете да го правите ова под итно…

Бубрезите се исклучително важни за здравјето на целиот организам. Доколку не функционираат правилно, другите органи ќе ги почувствуваат последиците. Задачата на бубрезите е да ја одржуваат крвта чиста и хемиски избалансирана. Бубрезите ја обработуваат крвта и излачуваат штетни материи и ги исфрлаат од телото.
Сè поголем е бројот на бубрежно болни, се затоа што несвесно ги уништуваме со овие навики. Според истражувањата, дури 90 отсто од луѓето имаат една од овие навики:

Премалку вода

Ако не пиете доволно вода, тоа може да биде еден од најзначајните фактори за оштетување на бубрезите бидејќи тоа се случува секој ден. Главната задача на бубрезите е да излачуваат метаболички отпад од телото и да ја регулираат рамнотежата на електролитите. Доколку телото не е доволно хидрирано, протокот на крв се намалува, што резултира со акумулација на токсини во крвта.

Одложување на екскреција на течност

Многумина од нас имаат навика да го одложуваат одењето во тоалет. Ако мочниот меур е полн со урина подолго време, може да настанат разни компликации во уринарниот тракт. Мускулната хипертрофија е една од компликациите што може да доведат до дивертикулитис (создавање дупка или згрутчување на водата во телото). Хидронефрозата (зголемен притисок на урината во бубрезите) е уште една компликација што се јавува поради хроничен притисок на задниот дел на бубрезите.

Премногу натриум

Преработката на натриум е уште една задача што ја вршат бубрезите. Солта е главниот извор на натриум, а поголемиот дел од натриумот мора да се исфрли од телото. Кога јадеме многу солена храна, бубрезите страдаат од стрес, па затоа е неопходно да се намали внесот на сол.

Премногу кофеин

Кога сме жедни, често не посегнуваме по вода, туку по сокови и газирани пијалоци. Многу од овие пијалоци содржат кофеин. Кофеинот може да го зголеми крвниот притисок, а високиот крвен притисок врши притисок врз бубрезите и може да ги оштети.

Лекови против болки

Земањето лекови против болки и за помали заболувања е лоша навика за повеќето луѓе. Повеќето лекови против болки имаат опасни несакани ефекти, тие можат да оштетат различни органи, вклучително и бубрезите.


Премногу протеини

Премногу црвено месо и друга храна богата со протеини може дополнително да ја влоши состојбата на веќе оштетените бубрези. Храната богата со протеини во основа е здрава, но не и ако имате оштетени бубрези.

Претходна објаваЗимска салата број 1
Следна објаваЗнаци дека можеби сте имале омикрон и не сте ни знаеле

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име