Дома Life Навики кои ве спречуваат да спиете добро

Навики кои ве спречуваат да спиете добро

558
0

На крајот на напорниот ден, сè што веројатно сакате да направите е конечно да ја ставите главата на перницата…

Иако лошиот сон може да влијае на вашето здравје, изглед и севкупен квалитет на живот, 35% од возрасните спијат помалку од седум часа навечер. Додека грижите и стресот можат да влијаат на вашиот мозок и да ги продолжат немирните ноќи, постојат некои секојдневни навики на кои можеме да работиме за да спиеме подобро.

Издвоивме кои навики пред спиење вреди да се прекинат за да имате подобар квалитет на сон.

Скокни директно во кревет

На крајот на напорниот ден, сè што веројатно сакате да направите е конечно да ја спуштите главата на перницата. Но, создавањето релаксирачки вечерни ритуали всушност може да му помогне на вашиот мозок да направи простор помеѓу денот и ноќта и да ви помогне да заспиете побрзо. Вашата рутина пред спиење може да вклучува лесна ужина пред спиење, топол туш или читање добра книга. Вашите вечерни ритуали не мора да бидат комплицирани, само изберете нешто што го смирува вашиот ум, а што ќе ви помогне полесно да се опуштите.

Пиете црн чај пред спиење

Билните чаеви се познати по нивните смирувачки ефекти и со години се користат за лекување на несоница. И додека многу чаеви, како камилица или лаванда, можат да ви помогнат да се опуштите, па дури и да го подобрите квалитетот на спиењето, некои пијалоци функционираат обратно. На пример, црниот чај е богат со кофеин и може да предизвика нервоза и несоница.

Спиење под погрешно ќебе

Иако не можеме да заспиеме без ќебе, изборот на вистинското е клучот за добар ноќен одмор. Полиестерските ќебиња лесно се мијат и негуваат, но не се најдобриот избор за квалитетен сон. Полиестер е синтетички материјал, што значи дека не дише и нема да дозволи телото да ја регулира температурата, правејќи да се чувствувате топло и испотени.

Наместо да купувате полиестерско ќебе, одлучете се за ќебе направено од природни материјали бидејќи и ќе ве загрее и ќе и овозможи на вашата кожа да дише.

Поаѓање доцна навечер во теретана

Вежбањето ви помага да се опуштите и да се ослободите од анксиозноста, што пак ќе го подобри вашиот сон. Но, предоцна вежбање во текот на денот може да направи повеќе штета отколку добро и да му наштети на вашиот лесен сон. Одењето во теретана во рок од еден час пред спиење нема да ви даде време да ја намалите телесната температура, што ќе предизвика повраќање и вртење во сон и будење навечер. Ако сте ноќна птица и претпочитате да вежбате навечер, придржувајте се до вежбите со низок интензитет најмалку четири часа пред да одите во кревет.

Прескокнување на појадокот

Појадокот со право се нарекува најважниот оброк во денот. И додека можеби едноставно немате време во бурните утрински часови, брзањето кон вратата без гризење влијае не само на вашата тежина и способност да се концентрирате, туку и на квалитетот на вашиот сон. Луѓето кои редовно го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да спијат лошо и да се будат вознемирени.

Носење пижами во кревет

Навечер ништо не изгледа попривлечно од тоа да носите меки пижами и да си легнете. Но, некои пижами се всушност премногу топли за вас и можат да ви го попречат сонот. Спиеме подобро кога температурата на телото ни се намалува малку. И ако легнувањето без облека не е за вас, одлучете се за лесна облека за спиење изработена од природни и дишечки ткаенини, како лен или памук.

Имаш тепих во спалната соба

Теписите можат да направат секоја соба да изгледа удобно, но нивното држење покрај креветот не е најдобриот избор за добар ноќен одмор. Теписите и килимите лесно можат да фатат прашина и грини, што ги прави совршено место за размножување на штетни бактерии. Истражувањата покажаа дека квалитетот на воздухот е клучен за вашиот сон, па дури и може да влијае на вашата работа следниот ден.

Претходна објаваДенеска се празнува Св. Антониј Велики
Следна објаваШто се електролити и зошто се важни за здравјето?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име