Дома Здравје Навики во исхраната кои го зголемуваат крвниот притисок

Навики во исхраната кои го зголемуваат крвниот притисок

271
0

Една навика за јадење може да се прогласи за главен виновник што го зголемува крвниот притисок, според нутриционистката Лаура Бурак.

„Имено, зборуваме за прекумерна потрошувачка на натриум. Иако најчесто се наоѓа во обичната кујнска сол, повеќето луѓе го внесуваат во организмот кога јадат сувомесни производи, конзервирана храна и грицки како чипс и слично“, објасни таа во интервју за магазинот Eat This, Not That.

Се препорачува да се консумира само свежо овошје и зеленчук. Исто така, не заборавајте да ја исплакнете конзервираната храна пред да готвите.

Постои уште една навика која „тајно“ го зголемува крвниот притисок, а тоа е хроничната дехидрација.

„Луѓето едноставно не пијат доволно вода. Кога ќе комбинирате диета богата со натриум со недостаток на вода, тоа може да биде сериозен проблем“, рече таа.

Иако стресот не е прехранбена навика, тој, се разбира, е многу присутен во нашиот секојдневен живот и лесно може да има негативно влијание врз крвниот притисок.

„Прекумерниот стрес оди „рака под рака“ со изборот на храна при купување. Повеќето од нас посегнуваат по чипс или чоколадо кога сме вознемирени“, вели таа.

Постојаното седење е исто така навика која не се однесува на храната, но се подразбира дека тоа многу влијае на здравјето. Недостатокот на движење предизвикува стагнација на храната во телото.

Претходна објаваКаков вид риба треба да консумирате за да го одржите вашето срце здраво?
Следна објаваШто се случува со вашето тело кога често јадете туна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име