Дома Здравје Моќта на хибискус…

Моќта на хибискус…

313
0

Хибискусот е цвет кој се користи за лекување на многу болести. Чајот од хибискус е богат со антиоксиданси и на тој начин помага во борбата против ракот и стареењето.

Маслото од хибискус исто така има многу придобивки за убавина. Еве некои од најважните здравствени придобивки од екстрактот од цвет на хибискус.

Борба против ракот

Хибискусот е цвет кој е богат со антиоксиданси. Чајот или екстрактот од хибискус е превентивна мерка против рак.

Лечи настинки

Хибискусот е богат со витамин Ц, а со тоа има способност да лекува настинка, но и инфекции како болки во грлото, кашлица и главоболки.

Ја крева енергијата

Бидејќи антиоксидансите во хибискусот помагаат да се поправат оштетувањата од слободните радикали, нивото на вашата енергија природно ќе се зголеми.

Смирува

Жените кои минуваат низ тежок хормонален период на менопауза можат да ги искористат здравствените придобивки од хибискусот. Хибискусот може да помогне во смирувањето.

Го забавува стареењето

Антиоксидансите во хибискусот не само што помагаат во борбата против ракот, туку и го забавуваат стареењето на клетките. Како резултат на тоа, хибискусот може да биде тајната на вечната младост.

Третира акни

Хибискусот има многу природни антиинфламаторни супстанции и витамин Ц кој исто така може да ја спречи појавата на акни.

Зајакнување на имунитетот

Една од главните здравствени придобивки на цветот хибискус е тоа што помага да се подобри нивото на имунитет во вашето тело.

Го забрзува метаболизмот

Витаминот Ц има многу важно место во дигестивниот систем. И бидејќи хибискусот е богат со витамин Ц, тој помага да се зголеми стапката на метаболизмот.

Го запира опаѓањето на косата

Маслото од хибискус е многу корисно за косата. Нанесувањето масло за коса од хибискус го зајакнува коренот на косата и го спречува нејзиното опаѓање.

Извор: Ljepota.ba

Претходна објаваСпречете ги инфекциите на уринарниот тракт со брусница
Следна објаваНамалете го високиот крвен притисок без лекови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име