Дома Здравје Моќниот чај од чувар куќа помага при воспаленија, хемороиди и цисти,...

Моќниот чај од чувар куќа помага при воспаленија, хемороиди и цисти, а се прави токму вака

598
0

Најпознатото сочно растение, односно она со месести и сочни листови, на нашите простори секако е убавото и моќно чувар куќа растение (лат. Sempervivum tectorum).

Речиси и да нема куќа во која не може да се најде ова прекрасно растение, а познато е дека, освен што го разубавува просторот за живеење, помага и при низа здравствени проблеми.

Постојат повеќе од 40 видови на домашни растенија, а речиси сите имаат големи здравствени придобивки. За ова се користи целото свежо растение и само неговиот моќен лист.

Чувар куќа е позната по своите бројни благотворни ефекти, пред се поради изобилството на витамини А и Ц во неговиот состав и јаболковата мравја киселина. Има и фитоенциди со силно антисептично дејство, како и бројни други материи кои го зајакнуваат организмот и му помагаат да се одбрани од болести и инфекции.

Покрај тоа, содржи танин, растителна слузница, масно масло, смола, калциум малат, мравја и јаболкова киселина… Затоа и не е чудно што се најде во рецептите за многу народни лекови.

Најпознат е по употребата кај инфекции на увото, кога ќе се капе малку свеж сок, а ефикасен е и при дијареа, чиреви, воспалителни процеси на уринарните канали, како смирувачки агенс, за зајакнување на имунитетот, случај на задржување вода, изгореници, рани, хемороиди брадавица…

Чај од куќата на чуварот

Состојки:
10 грама свежи листови
250 милилитри вода

Подготовка:
Веднаш потопете ги листовите во вода и варете околу 15 минути. Потоа оставете го покриено максимум пет минути, па процедете го и оставете го да се излади.

Користење:
Пијте по една шолја наутро на празен стомак, а потоа во текот на денот пијте по една лажица на секој час, пишува.

Претходна објаваПирошки со сирење (рецепт)
Следна објаваЧаша млеко пред спиење: Ќе видите 5 промени во вашето тело

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име