Дома Health Мора да ги избегнувате по секоја цена! Три намирници кои драстично го...

Мора да ги избегнувате по секоја цена! Три намирници кои драстично го зголемуваат холестеролот

383
0

Мора да ги избегнувате по секоја цена! Три намирници кои драстично го зголемуваат холестеролот
Путерот е полн со холестерол

Доколку имате проблеми со висок холестерол во крвта , задолжителни се пешачењето и здравата храна. Најголемата опасност лежи во овие намирници:

  1. Крем сирење

Околу 30 грама крем сирење содржи 100 калории, а речиси 90 проценти од калориите во крем сирењето доаѓаат од мастите, а најголемиот дел од мастите во оваа храна се заситени. Оваа нездрава маст е штетна за срцето бидејќи ги зголемува липопротеинот со мала густина – ЛДЛ или лошиот холестерол кој ги затнува артериите.

  1. Путер или маргарин

Проблемот е што само една лажица путер содржи 31 g холестерол и многу заситени масти, кои не само што го зголемуваат нивото на „лошиот“ LDL холестерол, туку и ја намалуваат количината на „добриот“ или HDL холестеролот.

Високиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ
  1. Сладолед

Порција од само 85 g сладолед може да содржи дури 45 mg холестерол.

Претходна објаваКрап печен во рерна (рецепт)
Следна објаваАдвокат за развод открива: Еве зошто луѓето најчесто се разведуваат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име