Дома Health Модринките кои се појавуваат од никаде можат да бидат ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Модринките кои се појавуваат од никаде можат да бидат ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

551
0

Модринките кои се појавуваат од никаде можат да бидат ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Нездравиот начин на живот и исхрана доведуваат до недостаток на одредени витамини или минерали, а не е тајна дека се поголем број луѓе го имаат овој проблем.

Витаминот Ц е една од најважните есенцијални хранливи материи што треба редовно да се консумираат за да се спречи неговиот недостаток, што може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Диететичарите истакнуваат дека најчести фактори на ризик за недостаток на витамин Ц кај луѓето се лошата исхрана, алкохолизмот, анорексијата, тешките ментални болести и пушењето.

Проширени пори на носот

Иако симптомите на сериозен недостаток на витамин Ц може да потраат со месеци за да се развијат, постојат знаци на кои дефинитивно треба да внимавате, бидејќи тие може да укажуваат на недостаток на овој важен витамин.

Кои се:

замор,

сува кожа,

поголема подложност на болести,

крварење на непцата,

модринки,

бавно зараснување на рани,

болки во зглобовите или колената,

анемија,

лошо расположение или чести промени во расположението,

Според статистичките податоци, околу 7 отсто од жените и 10 отсто од мажите имаат често или постојано недостаток на витамин Ц. Храна со која можете да го надоместите витаминот Ц се црвените пиперки, киви, портокали, јагоди, бриселско зелје и дињи.

Претходна објаваПроширени пори на носот
Следна објаваНе очекувајте сериозна врска: Хороскопски знаци кои брзо се одљубуваат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име