Дома Health МНОГУ ОД НАС СЕ МАЧАТ

МНОГУ ОД НАС СЕ МАЧАТ

390
0

МНОГУ ОД НАС СЕ МАЧАТ

Ако воопшто не можете да одите во тоалет, ова ви го спасува денот…

Покрај тоа што се богати со витамин К, тие се исклучително богати и со витамин А.

Сувите сливи се непроценлив извор на здравје. Иако нивниот изглед наликува на големо, црно суво грозје, нивната внатрешност обезбедува бројни здравствени придобивки.

Тие помагаат во затворот

Една чаша сливи има дури 12,4 грама влакна. Токму овие влакна ќе им помогнат на луѓето кои страдаат од хроничен запек. Истражувањата покажуваат дека пациентите со хроничен запек доживеале подобро закрепнување од половина шолја сливи на ден отколку од влакна од псилиум.

Ако на вашето тело му недостасува витамин К, посегнете по суви сливи! Имено, една порција суви сливи обезбедува 129 отсто од препорачаната дневна доза на витамин К, што значително помага во згрутчувањето на крвта.

Истражувањата покажаа дека недостатокот на витамин К кај постарите луѓе е во корелација со остеопороза и атеросклероза.

Суштински за здравјето на очите

Покрај тоа што се богати со витамин К, тие се и исклучително богати со витамин А. Една порција сливи содржи 27 проценти од препорачаниот дневен внес на витамин А.

Само ова ги прави сливите добар избор за здравјето на очите – витаминот А го подобрува ноќниот вид и ја штити рожницата, а тоа е корисно и за имунолошкиот систем во целина.

Го намалуваат нивото на шеќер во крвта

Сувите сливи можат да помогнат во контролата на нивото на шеќер во крвта и да го намалат ризикот од дијабетес тип 2. Тие се богати со растворливи влакна кои помагаат да се одржи шеќерот во крвта стабилен, намалувајќи го времето кога храната останува во стомакот.

Растворливите влакна и флавоноиди, кои ги има во значителна количина и во сувите сливи, се од големо значење бидејќи придонесуваат за зголемување на чувствителноста на телото на инсулин.

ТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб

Тие се неопходни за нашата кожа и коса

Витамините и минералите присутни во сливите придонесуваат за убавината и здравјето на кожата, го намалуваат процесот на стареење и го одложуваат појавувањето на брчките. Тие се и ризница на железо, чиј недостаток може да предизвика опаѓање на косата.

Она на што дефинитивно треба да внимавате е фактот дека содржат многу калории. Само шест до осум парчиња содржат дури 150 калории. Цела чаша сливи има речиси 500 калории.

Со оглед на тоа дека ќе бидете „сити“ и ќе ја задоволите потребата од шеќер, со соодветна конзумација можат да ви помогнат и во слабеењето.

Претходна објаваТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб
Следна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 5 ДО 7 МАЈ 2023: Близнаците треба да се посветат на здравјето, а Стрелците на нежното водство на Универзумот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име