Дома Твој Готвач Млади компири со млад кромид и сланина

Млади компири со млад кромид и сланина

371
0

Пробајте едноставни и достапни рецепти со млад компир!

Сезона е на млади компири, омилен вид компир за многумина. Младите компири се отстрануваат од почвата порано и генерално се со помалку брашно. Кога купувате млади компири, секогаш изберете тврди, суви и чисти парчиња.
Ви кажуваме рецепт за едноставно и вкусно јадење со млад компир што сигурно ќе ги има во вашето неделно, пролетно мени. Уживајте!

Состојки:
1кг.млад компир
2-3 ловорови лисја
25 гр путер
млад кромид, сецкан
4 парчиња димена сланина
1 лажица маслиново масло
морска сол и свежо мелен црн пипер

Подготовка:
Темелно исчистете ги младите компири и исплакнете ги со ладна вода. Варете ги во солена вода 15-20 минути со ловоровите лисја додека не омекне.
Во меѓувреме, стопете го путерот во тава, додадете го исечканиот млад кромид и гответе 1-2 минути додека не омекне.
Испржете ја сланина во тава додека не стане крцкава и златна, а потоа исечете ја на мали парчиња.
Исцедете ги компирите и додајте ги во тавата со млад кромид, зачинете со малку морска сол и свежо мелен црн пипер. Пред сервирање, посипете ги компирите со парчиња сланина и малку маслиново масло.

Претходна објаваНамалете го стресот за 68% со само една активност!
Следна објаваКога е најдобро време да ја испиете првата шолја кафе?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име