Дома Здравје Митови и вистини за болките во грбот

Митови и вистини за болките во грбот

701
0

Проблемите со болките во грбот и хипокинезијата, односно недостатокот на движење се во рангот на современи „епидемии“.

До пред само педесет години беше незамисливо луѓето да седат по десет часа дневно, па дури и повеќе, а денес тоа е сосема вообичаено. Овој нов начин на живот влијаеше и на биомеханиката на ‘рбетниот столб. Размислете како изгледа типично патување до трговски центар, на пример.

Со автомобил стигнуваме до паркингот, се качуваме со лифт до ескалаторот, а потоа, откако ќе прошетаме низ неколку продавници, седнуваме во кафуле или ресторан. Многу сме подредени на брзиот начин на живот и удобност.

За жал, затоа ја губиме функционалноста. Во продолжение ви пренесуваме неколку митови и вистини за болките во грбот.

Мит број 1: Болката во грбот е честа појава.
Вистина: Не е често, постојано е. Сите повремено чувствуваме болки во грбот, особено кога остануваме во иста положба долго време, без разлика дали имаме проблеми со грбот или не.

Мит бр. 2: флексибилноста на ‘рбетот е решението.
Вистина: Веројатно понекогаш мислите дека „треба да се истегнам малку, да се движам, ќе ми биде полесно“, но тоа не е решението, како што велат експертите. Движењата на свиткување може да предизвикаат дури и повреда. Решението е во правилниот начин на седење и паузи – станување, на секои 20 минути.

Мит бр. 3: Абдоминалните кревања (стомачки) можат да помогнат.
Вистина: Заборавете на движењата со флексија, особено ако имате болки во грбот. Планк (положба на табла) е многу покорисен за зајакнување на стомачните мускули.

Мит бр. 4: Круто одење е лек.
Вистина: Движењето при одење мора да биде флатерично, природно, функционално. Рацете треба да бидат како нишало – да се движат од рамената, а не од лактите. Така несвесно ја активираме кората и го одржуваме ‘рбетот исправен.

Претходна објава3 најубави европски градови во зимските месеци
Следна објаваБРЗО И ЛЕСНО Како да направите домашно тоблероне

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име