Дома Ментална гимнастика Мини тест по географија: Знаете ли кои се главните градови на овие...

Мини тест по географија: Знаете ли кои се главните градови на овие 10 земји?

708
0

ТЕСТИРАЈТЕ ГО ВАШЕТО ЗНАЕЊЕ

Дали сте сигурни дека ги знаете сите главни градови на сите земји во светот?

Ве тестираме денес!

Одговорете на прашањата и погледнете ги решенијата подолу!

Кој е главниот град:

 1. Монголија?
 2. Пакистан?
 3. Андора?
 4. Белорусија?
 5. Кипар?
 6. Литванија?
 7. Чиле?
 8. Аргентина?
 9. Доминиканска Република?
 10. Флорида?

Сега кога одговоривте на прашањата, погледнете ги точните одговори под фотографијата!

 1. Улан Батор
 2. Исламабад
 3. Андора де Вела
 4. Минск
 5. Никозија
 6. Вилнус
 7. Сантијаго де Чиле
 8. Буенос Аирес
 9. Санто Доминго
 10. Телехеси

Колку точни одговори имавте?

Претходна објаваОслободете се од испуканите стапала со само една состојка
Следна објаваХрана која може да предизвика опаѓање на косата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име