Дома Health Минерал кој лекува над 10 болести: Земете го секој ден и ќе...

Минерал кој лекува над 10 болести: Земете го секој ден и ќе го видите ефектот

648
0

Минерал кој лекува над 10 болести: Земете го секој ден и ќе го видите ефектот.


Потребно е да се обезбеди доволна количина за да се избегнат многу болести, болки и пад на имунитетот.

За нормално функционирање на телото, магнезиумот е многу неопходен. Потребно е да се обезбеди доволна количина за да се избегнат многу болести, болки и пад на имунитетот. Магнезиумот е уште поважен од калциумот, калиумот и натриумот. Милиони луѓе страдаат од недостаток на овој минерал без воопшто да го знаат тоа.

За да ги задоволите дневните потреби на организмот, експертите препорачуваат масло од магнезиум кое можете да го направите сами. Единствениот минерал кој може да се апсорбира во телото и крвотокот преку кожата е магнезиумот. Овој начин на нанесување на магнезиум е многу поефикасен од употребата на суплементи.
Овој медицински раствор можете да го направите сами од само неколку состојки.

Состојки:

65 грама кристали на магнезиум хлорид,
половина шолја дестилирана вода,
стаклено шише со распрскувач,

Половина од возрасните страдаат од недостаток на магнезиум…


Подготовка:

Сварете дестилирана вода. Во стаклена тегла ставете магнезиум хлорид и прелијте ја со врела вода. Добро измешајте додека кристалите на магнезиум целосно не се растворат во водата. Оставете ја смесата целосно да се излади на собна температура, а потоа истурете ја во шише со распрскувач.

Маслото од магнезиум можете да го чувате до шест месеци на собна температура.

Употреба:

Ова масло се нанесува на целото тело и на тој начин телото ја зема количината на магнезиум што му недостасува. Освен што има длабок ефект, ја храни и кожата. Можете да го оставите на кожата или да го измиете по половина час.
По нанесувањето, може да почувствувате мало чувство на печење, но тоа е сосема нормално.

Еве за што е одличен магнезиумот:

Ги релаксира мускулите
Одржува здраво ниво на шеќер во крвта
Го заштитува кардиоваскуларното здравје
е клучно за балансирање на хормоните кај мажите и жените
Потребно е по периоди на изложеност на висок стрес
Го подобрува расположението и го намалува стресот Го подобрува
спиењето
Ги намалува симптомите на ПМС и менструалните грчеви
Го подобрува имунитетот
Елиминира мигрена

Пред употреба секако консултирајте се со вашиот дерматолог.

Извор: esspreso.rs

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 31 МАРТ! На Скорпиите денес се им оди добро, Овните размислуваат за промена на работата!
Следна објава3 болести кои ги лекува копривата: Еве како да користите ова растение кое носи бројни здравствени придобивки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име