Дома Психолошки совети Миењето садови е активност која го активира мозокот и ви помага да...

Миењето садови е активност која го активира мозокот и ви помага да се фокусирате

539
0

Миењето садови позитивно влијае на мозокот и на когнитивните функции – резултат на неодамнешното истражување во САД. Истиот ефект како кога решавате крстозбор…

Дин и Ајеша Шерзаи, американски невронаучници, неодамна открија дека миењето садови има позитивен ефект врз мозокот и когнитивните функции – како што се решавање на крстозбори и мозочни закачки.

Според МБГ, тие рекле дека развивањето на вниманието е неопходно за одржување на здравјето на мозокот, а миењето садови помага во тоа – целосно да се фокусира.

„Доколку вниманието е нарушено, се нарушуваат многу други работи, како помнењето и извршувањето на одредени задачи. Важно е да го зајакнете колку што можете додека сте млади, а сложувалките, крстозборите и загатките не се единствените методи. Некои од секојдневните задачи што ги правите, како миење садови, исто така помагаат“, рече Шерзаи.

Додека стоите во кујната и миете валкани чинии, вилушки и ножеви, вие сте целосно фокусирани на тоа. Ја одржувате острината на вниманието, а тоа е клучно за функционирањето на мозокот како што стареете. Како што стареете, вашиот фокус станува сè повеќе засегнат, а мултитаскингот само го отежнува одржувањето на острината, открија лекарите.

Се разбира, не се работи толку за начинот на миење садови и самиот чин на миење, туку за фокусирањето на задачата, а многу луѓе ќе речат дека миењето садови исто така ги опушта и не размислуваат за ништо друго во моментот. . „Тоа е слично на готвењето, гледајте го секој чекор и само се концентрирате на тоа.

Овие активности се како медитација, не размислувајте за ништо друго. Тоа е одличен пример за задржување на фокусот и следење на една работа“, рече Ајеша.

Претходна објаваОслободете се ос брадавиците на брз и лесен начин
Следна објаваБрз ручек: Потпечен спанаќ со пилешко (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име