Дома Здравје Мигрена, кој ја има најчесто и кои се симптомите?

Мигрена, кој ја има најчесто и кои се симптомите?

391
0

Жените почесто страдаат од мигрена.


Мигрената може да трае од неколку часа до неколку дена.


За жал, вистинската причина за мигрена е непозната.


Мигрената е вид на главоболка која им пречи на многу луѓе.

Дали понекогаш имате мачни главоболки само на половина од вашата глава, гадење, повраќање и нагон да трчате во темна просторија?

Тоа може да биде неподносливо и целосно да го наруши нормалното секојдневно функционирање.

Погодувате, тоа е мигрена.

Кои се симптомите на мигрена?

Болка во едната половина од главата,

Болката е релативно силна, според пациентите „тешка“, често пулсирачка,

Има преосетливост на светлина, гласни звуци и силни мириси,

Гадење и повраќање,

Желбата да избегаш од сите во темна соба или да ги држиш очите затворени,

Неможност за извршување на секојдневните обврски,

Општа слабост,

Може да дојде до пораст на притисокот …

Понекогаш пациентите имаат аура пред почетокот на мигрената.

Што е мигрена аура?

Тоа е феномен кој некако им најавува на пациентите дека наскоро ќе се појават болки.

Пациентите најчесто го опишуваат како некакви светки пред очите, дамки пред очите.

Кога се јавува мигрена и кој ја добива најчесто?

Мигрената обично се јавува на возраст од 15 до 55 години.

Понекогаш пациентите забележуваат дека одеднаш исчезнува по 50 години.

Мигрената кај жените е почеста и 3 пати повеќе од мигрената кај мажите.

Која е причината за мигрената?

За жал, главната причина за мигрена во моментов е непозната.

Факт е дека е наследен.

Според некои статистики, ако некој од родителите го има, веројатноста дека децата ќе го имаат е 50%, а ако двајцата родители го имаат, веројатноста е околу 75%.

Што може да предизвика напад на мигрена?

Постојат фактори кои можат да предизвикаат напад на мигрена и тие се:

Стрес,

Менструација,

Одредени видови храна (чоколадо, суво месо, сушена риба…)

Замор, депресија , возбуда, анксиозност ,

Силна или силна светлина,

Одредени силни мириси и звуци,

Прескокнување оброци,

Одредени лекови,

Алкохол, кофеин ,

Дехидрација.

Претходна објаваПет причини зошто да јадете костени
Следна објаваЗошто децата не сакаат зеленчук?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име