Дома World destinations Место заробено во минатото прогласено за најубаво село на светот

Место заробено во минатото прогласено за најубаво село на светот

232
0

Место заробено во минатото прогласено за најубаво село на светот

Според американскиот туристички магазин Travel + Leisure, живописното место сместено на врвот на карпа на надморска височина од 340 метри е меѓу најубавите села во светот.

Станува збор за местото Гордес (Гордес) во Франција, а овој скапоцен камен на Прованса секоја година привлекува посетители од целиот свет поради својата безвременска убавина, културно богатство и шарм. Сега во пролет, Горде е особено магичен поради сите бои и мириси од природата кои вреди да се искусат.


Историјата на местото датира од римско време, но во текот на средниот век селото ја добило денешната конфигурација со тесни улички, сводови, прекрасни куќи и фасцинантен средновековен замок со поглед на долината. Со векови напредуваше благодарение на земјоделството, а особено е познат по производството на керамика, традиција која продолжува и денес.

Убавината на ова митско село лежи во неговата архитектура, со добро одржувани камени градби кои совршено се вклопуваат со околниот пејзаж во кој доминира величествената природа. Изграден во 11 век, проширен и реновиран со векови, замокот Горда е едно од најимпресивните места што вреди да се посети, а денес нуди прекрасен поглед од неговите кренелизирани кули и бедеми.

Пазарот во Горде е настан кој не се пропушта секој вторник наутро на плоштадот на замокот и претставува уште еден белег на културниот живот на селото. Посетителите можат да откријат локални производи, ракотворби и сувенири од овој магичен француски регион.

Горде е исто така популарна локација за снимање филмови и ТВ емисии поради својата безвременска убавина и живописната атмосфера.

Претходна објаваДали знаете кој дел од денот е најстресен?
Следна објаваРизик од погрешна дијагноза: Ова се ситуации кога е добро да се побара мислење од друг лекар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име