Дома Health Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки (рецепт)

Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки (рецепт)

770
0

Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки (рецепт)

Направете сами домашна смеса која го зајакнува имунитетот.
Зајакнете го имунитетот со помош на домашна смеса за која ви се потребни само 3 состојки. Ѓумбирот го олеснува варењето на храната, го стимулира производството на гастричен сок и го подобрува апетитот. Медот совршено ја враќа силата на телото по болест. Лимонот го забрзува губењето маснотии, содржи многу витамин Ц. Смесата најдобро се консумира со чај.

Зошто ѓумбирот е толку важен?

Состојки:
5 лимони
60-70 гр ѓумбир
250-300 гр мед

Подготовка :
Потопете го лимонот во вода со сода бикарбона, а потоа исплакнете со ладна вода. Исечете го на прстени и извадете ги семките. Исечете го ѓумбирот на тенки парчиња. Наполнете ја теглата наизменично со парчиња лимон, ѓумбир и мед. Потоа цврсто затворете, свртете наопаку и оставете 24 часа. Можете да го чувате до две недели на ладно место.

Претходна објаваНа срцев удар му претходат два симптоми
Следна објаваКако да направите „точак“ крофни (ВИДЕО)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име