Дома Health Мед и чувар куќа го лекуваат целото тело, еве како да го...

Мед и чувар куќа го лекуваат целото тело, еве како да го направите

645
0

Мед и чувар куќа го лекуваат целото тело, еве како да го направите

Еластичноста на чувар куќа најдобро се опишува со нејзиното латинско име Sempervivum, што во превод значи „секогаш жив“.

Некои од нас можеби го паметат и како растение кое се користи за лекување на болки во ушите во детството.

Составот и медицинскиот ефект на чувар куќа

Чувар куќа содржи танин, растителна слузница, масно масло, смола, калциум малат, мравја и јаболкова киселина. Современите истражувања потврдија дека има многу вредни киселини, флавоноиди и јаглехидрати.

Се користи во народната медицина поради неговите антивоспалителни, адстрингентни и диуретични својства. Се нанесува во форма на сок, лапа, маст, тинктура или чај.

Најдобар природен лек за болка во увото

Чувар куќа е стар народен лек за болка во увото, оштетување на тапанчето и губење на слухот. Неговиот сок ја раствора вишокот на стврдната смола во увото и генерално ја намалува болката.
Многумина се убедија дека делува подобро од капките од аптека, па дури и некои педијатри го препорачуваат за деца. За да се лекувате со него, доволно е да се исцеди 2 до 3 мл сок од листот, да се испушти во увото, да отстои малку и по неколку минути да се исцеди сокот од увото.

Чувар куќа лек за уво и сите здравствени придобивки…

Одличен лек за кожни болести и рани

Чувар куќa има слично дејство како алое вера, која е позната по лекување на разни кожни заболувања. Ова растение се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести. Поради своите антиинфламаторни и антисептички својства, служи и како одлична прва помош при изгореници, убоди и каснувања, бидејќи обезбедува брзо олеснување и смиреност. Едноставно покријте го проблематичното место со сок од чувар куќа или нанесете лапа направена од исечен лист.

Сок од чувар куќа

Сокот на чувар куќа содржи полисахариди и антибактериски соединенија кои успешно се борат против бактериите. Помага и при нервни пореметувања, стравови и падови и против цревни паразити. Може да се пие или гаргара при бронхитис, гнојно воспаление на забите, увото и грлото. Се препорачува за малигни тумори на матката и усната шуплина. Пијте три лажици сок дневно или јадете неколку листови од ова растение.

Чувар куќа и мед

Оваа мешавина успешно ги третира фиброидите и цистите на матката и проблемите со тироидната жлезда. Има детоксикативно дејство и се препорачува по неумереност во јадење и пиење. Помешано со топла вода, мешавина од чувар и мед ја намалува температурата. Сомелете 750 гр листови и измешајте ги со килограм мед. Земете една лажица наутро на празен стомак и една до две лажички во текот на денот.

Чај од чувар куќа

Чајот од чувар куќа е одличен за тешки периоди, менструални грчеви, дијареа и чиреви. Сварете 10 g свеж или 12 g сув чувар куќа 15 минути во 250 ml вода. Процедете и оставете да се излади. Наутро, на празен стомак, пие по една шолја чај, а потоа по една кафена лажичка чај на секој час.

Претходна објаваСите придобивки од балсамико оцетот
Следна објава„Турски капи“: Брзи и едноставни колачиња

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име