Дома Health Медот од ова растение се смета за еден од најздравите природни лекови,...

Медот од ова растение се смета за еден од најздравите природни лекови, задолжително пробајте го

236
0

Медот од ова растение се смета за еден од најздравите природни лекови, задолжително пробајте го

Лековитите својства на медот на сите ни се добро познати. Како најуниверзален природен лек, го има во секој дом за превенција и зајакнување на имунитетот на организмот, но и за лекување на разни тегоби и болести. Природниот мед е богат со содржина на разни видови шеќери и голем број други состојки, имајќи ги предвид неговите лесно асоцибилни својства, хранлива вредност, содржината на минерални соли и витамини и лековити материи.

Во случај на настинка се користи со друга храна и лекови, па се зема мед измешан во млеко или со сок од лимон или топол чај.

Медот од лаванда има интензивен вкус и мирис, а може да биде со потемна или посветла боја. Тој е меѓу најлековитите видови со моќно дејство, овозможувајќи користење на калциум и железо од храната. Посебно се препорачува за трудници и сите кои имаат недостаток на калциум во организмот, проблеми со забите и коските, остеопороза, висок крвен притисок.

Ги радува органите за варење, ги чисти белите дробови и ја смирува кашлицата. Медот од лаванда делува смирувачки и е силен борец против нервозата, а со тоа го подобрува квалитетот на сонот. Помага во борбата против поблагите форми на депресија. Медот од лаванда ги ублажува симптомите предизвикани од предменструален синдром. На луѓето склони кон алергии на полен им се советува секојдневно да земаат мед од лаванда.

Претходна објаваОВАА БОЛЕСТ ЗАПОЧНУВА ВО РАНОТО ДЕТСТВО! Сè за астмата, хроничното воспаление на дишните патишта!
Следна објава„Новата“ најзаразна болест на планетата, надминувајќи ги Ковид и СИДА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име