Дома Health МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ ЗА ПРАЗНЕЊЕ НА ЦРЕВА! Една лажица дневно го решава проблемот...

МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ ЗА ПРАЗНЕЊЕ НА ЦРЕВА! Една лажица дневно го решава проблемот со запек! (РЕЦЕПТ)

509
0

МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ ЗА ПРАЗНЕЊЕ НА ЦРЕВА! Една лажица дневно го решава проблемот со запек! (РЕЦЕПТ)

За да го направите овој џем ќе ви требаат сливи и урми, а доволна е и една лажица дневно.

Запекот е нарушување на нормалното функционирање на цревата, кога тоа ретко се празне, а столицата е сува, тврда и во многу мали количини.

Овие намирници и животни навики го нарушуваат варењето и создаваат ЗАПЕК!


Запекот е посериозно нарушување на нормалното функционирање на цревата и претставува целосен прекин на движењето на дебелото црево, во текот на подолг временски период.

Според ncbi.nlm.nih.gov , едно од најдобрите решенија за овие два проблеми е лаксатив, медицински џем развиен од канадската болница за ветерани во Квебек .

Рецепт за џем од лаксатив
Состојки: 150 гр урми (1 чаша), 150 гр сливи (1 чаша), 1,5 шолја зовриена вода (помалку за погуст џем)


Подготовка: Урмите и сувите сливи исечете ги на парчиња. Ставете ги во врела вода и варете додека смесата не се згусне. Добиената количина треба да биде за 20 порции, од 1 лажица, колку што е препорачаната дневна доза. Овој џем е погоден за сите возрасти.

Можете да го јадете сам, да го намачкате на леб, да го додадете во јогурт, снегулки.

Истражувањата покажаа дека консумирањето на овој џем ја подобрува работата на цревата и ја намалува употребата на други лаксативни производи.

Претходна објаваСечкана салата со варено пилешко
Следна објаваОПУШТЕТЕ СЕ ЗА 1 МИНУТА Неверојатна техника која ја намалува болката, стресот и нервозата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име