Дома Health Медицинска сестра предупреди на симптом на РАК на матка

Медицинска сестра предупреди на симптом на РАК на матка

529
0

Медицинска сестра предупреди на симптом на РАК на матка

Трејси Верингтон од Велс по професија е медицинска сестра и вели дека тоа и помогнало навреме да препознае дека нешто не е во ред со нејзиното здравје.

Имено, откако забележала необично вагинално крварење, а била во менопауза, веднаш побарала помош од лекарите, кои и дијагностицирале рак на ендометриумот, пренесува The Sun.

Во еден период од мојата кариера имав можност да работам со колешка која ми рече дека жените во менопауза никогаш не треба да крварат, колку и да е малку, бидејќи крварењето е еден од најчестите симптоми на рак на матката или на јајниците – Трејси. рече..

Дијагностициран и е малигнен тумор на матката. Ракот на ендометриумот е најчестиот малигнитет во женскиот репродуктивен систем и четвртиот најчест карцином кај жените во светот.

Што е рак на ендометриумот и како да го препознаете?

Тоа се случува кога клетките во слузницата на матката почнуваат да се шират неконтролирано. Најчесто се јавува кај жени над 50 години, а освен крварење за време на менопаузата, често може да биде знак и обилно или неправилно крварење пред почетокот на менопаузата.

Ова е една од најчестите причини зошто многу жени не го сфаќаат сериозно овој проблем, туку мислат дека овие промени се предизвикани од перименопауза.

Покрај невообичаеното крварење, понекогаш може да се појави и слабо крварење или гноен исцедок, кој често е придружен со болки во стомакот.

Го нарекуваат ЧУДО НА ПРИРОДАТА: за само СЕДУМ дена го намалува холестеролот и го регулира крвниот притисок

Лекарите предупредуваат дека доколку забележите какво било неправилно или обилно крварење, особено околу или по менопаузата, веднаш треба да побарате лекарска помош бидејќи раната интервенција е клучот за излекување.

Трејси успеала, а нејзината операција вклучувала целосно отстранување на матката и јајниците, по што следела локализирана радиотерапија. Според The ​​Sun, лекарите откриле дека слузницата на нејзината матка е речиси пет пати подебела отколку што би требало да биде.

Со мојата приказна би сакала да ги предупредам сите жени да реагираат на секоја промена, бидејќи тоа ми го спаси животот – додаде таа.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК, 14 МАРТ! Близнаците ќе се фокусираат исклучиво на работата, додека Лавовите ќе имаат нестабилен љубовен живот
Следна објаваПодобро е да се спречи отколку да се лекува: Еве како да го намалите ризикот од мозочен удар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име