Дома Твој готвач Мафини со пченкарно брашно и јогурт

Мафини со пченкарно брашно и јогурт

692
0

Најубавиот доручек или вечера….

Состојки:

2 чаши пченкарно брашно,

чаша пченично брашно,

3 чаши јогурти,

3 јајца,

200 мл масло,

една кафена лажичка сол,

кесичка прашок за пециво.

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и матете додека не добиете хомогена маса.

Се истура во подмачкани калапи и се пече во рерна 20 минути на 200 степени.

Проверете со чепкалка дали е готово пред да ја извадите од рерна.

Можете смесата да ја испечете и во подмачкан плех и да ја исечете на коцки.

Претходна објаваЕве зошто Венеција има толку многу канали
Следна објаваЛук на празен стомак – лек и превенција

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име