Дома Твој Готвач Мафини со мед: Толку сочни и вкусни што ќе заборавите на сите...

Мафини со мед: Толку сочни и вкусни што ќе заборавите на сите други слатки

279
0

Ви предлагаме рецепт за десерт кој ќе ги заслади вашите зимски денови…
Состојки:
3 јајца,
70 гр шеќер,
1 ванилин шеќер,
80 гр путер,
90 гр мед,
прстофат каранфилче и морско оревче,
1 лажица цимет,
1 лажица зачин од ѓумбир,
1 лажица кора од портокал,
100 мл млеко,
260 гр бело брашно,
1 прашок за пециво,
џем од кајсија или слива по желба,
Подготовка:
Изматете ги со миксер јајцата со шеќерот, а потоа додадете ги стопениот путер, медот и млекото.
Во посебен сад измешајте ги сувите состојки, па комбинирајте ги со смесата со јајца и мешајте додека не добиете мазна смеса.
Со смесата наполнете ги калапите за мафини до половина.
Над смесата додадете по една лажица џем и дополнете ги калапите за мафини со преостанатата смеса.
Печете околу 15 минути во загреана рерна на 180 целзиусови.

Претходна објаваОва се знаци дека имате недостаток на магнезиум!
Следна објаваМотивирајте се за успех со мислите на големите умови на историјата…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име