Дома Здравје Матичен млеч, лек над медицина…

Матичен млеч, лек над медицина…

322
0

Убива болести, го зајакнува имунитетот, го обновува целото тело!

Матичниот млеч е познат уште од античко време – скапоцен и редок, го чувале како тајна за убавината на благородничките. Кинезите и Русите веќе долго време ги истражуваат ефектите на матичниот млеч и досега откриле многу чудесни својства на овој природен лек.

Матичниот млеч е еден од најлековитите пчелни производи. Неговите лековити својства помагаат при многу болести, а нутриционистите сметаат дека е најсовршената храна во светот. Го лечи, го храни и ревитализира телото.

Богатство на хранливи материи:

Матичниот млеч е богат извор на минерали, витамини, протеини и ензими. Содржи витамини А, Б, Ц, Д и Е, со особено висока концентрација на витамин Б5 (пантотенска киселина) и витамин Б6. Вкупната количина на витамини во еден грам млеч е 336-3351 милиграм.

Го зајакнува нервниот систем, ја враќа енергијата и дава виталност!

Матичниот млеч е единствениот природен извор на ацетилхолин во чиста форма. Тоа е невротрансмитер кој овозможува пренесување на импулси помеѓу нервните клетки во телото. Содржи разни минерали, ензими, 18 видови аминокиселини како и многу супстанции кои спречуваат развој на бактерии и вируси.

Протеините од матичен млеч содржат најголем дел од аминокиселините, кои вклучуваат осум есенцијални – валин, леуцин, изолеуцин, треонин, метионин, фенилаланин, триптофан и лизин.

Главните претставници на шеќерот во матичниот млеч се глукоза и фруктоза. Тие спаѓаат во категоријата на редуцирачки шеќери кои клетката може директно да ги апсорбира и да ги користи како енергетски материјал, без да троши инсулин. Составот на матичен млеч варира во зависност од сезоната, физиолошката состојба на пчелите и условите во кои се чува.

Медицински својства на матичен млеч:

Во педијатријата, многу позитивни резултати од третманот со матичен млеч се пријавени кај хипотрофија, болести на белите дробови и централниот нервен систем и третман на новороденчиња со внатрешна траума на мозокот. Матичниот млеч е одличен за лекување на нарушувања во исхраната кај мали деца.

Матичниот млеч како природен анаболен помага при слабост поради болест или старост.

Утврдено е дека спортистите кои земаат матичен млеч две недели по ред ја зголемуваат издржливоста. Одличен е во исхраната на спортистите поради протеините што ги содржи.

Го охрабрува телото да закрепне побрзо од повредите како што се фрактури и рани.

Исто така, помага во лекување на кардиоваскуларни заболувања. Истражувања во оваа област се направени во САД и Русија и се забележани многу позитивни резултати.Матичниот млеч помага при ангина, атеросклероза, покачени триглицериди, висок холестерол и проблеми со притисокот. Матичен млеч често се користи во третманот на неплодност кај жени и мажи.

Матичниот млеч ја регулира менструацијата, промените во менопаузата и менопаузата. Има корисен ефект врз работата на половите жлезди и го зачувува здравјето на матката.

Некои истражувања покажаа дека матичен млеч и други пчелни производи го запираат растот на тумори. Исто така, работи против бенигни цисти и ги намалува тешкотиите во хемотерапијата.

Матичниот млеч го ублажува стресот, импотенцијата и несоницата. Има својства на природен антибиотик – делува против бактерии и габи.

Со своето диуретично дејство ја враќа нормалната функција на цревата.

Тој е одличен за зајакнување на имунитетот. Особено е добро да се земе матичен млеч заради превенција во сезоната на грип и настинка.

Матичниот млеч генерално го зачувува здравјето на коските и го стимулира нервниот систем.

Матичен млеч може да се најде во многу козметички производи денес. Ова е оправдано затоа што е богато со колаген и коензим Q10, содржи и комплекс на витамини од групата Б кои имаат корисен ефект врз здравјето на косата, ноктите и кожата. Исто така, лекува проблеми со кожата како акни и псоријаза.

Студентите често прибегнуваат кон подготовки за матичен млеч за време на испитите, бидејќи тоа е одлично за меморија, издржливост, концентрација и будност.

Тој е одличен сојузник во проблемите со телесната тежина, бидејќи ја враќа рамнотежата на метаболизмот.

Матичен млеч се користи во третман на:

– артритис и ревматизам,

– висок холестерол,

– хроничен замор,

– импотенција и неплодност,

– ослабен имунитет,

– стрес, депресија и вознемиреност,

– висок крвен притисок,

– проблеми со кожата,

– дијабетес,

– хронични инфекции,

– дебелина,

Матичен млеч може да се најде во форма на таблети, течност или прав. Може да го купите и свеж од пчелари. Потребни се 5-6 месеци за да се добие половина килограм матичен млеч. Тоа е причината за неговата висока цена. Свежиот матичен млеч има краток рок на траење, поради што е замрзнат и се претвора во прав. Овој процес се нарекува лиофилизација.

Важно е да се знае:

Матичниот млеч не треба да се зема со метална лажица бидејќи металот ги уништува неговите важни состојки.

Без оглед на формата што ја земате, свежа или лиофилизирана, ставете матичен млеч под јазикот и оставете го да се апсорбира и директно да влезе во крвотокот.

Лицата кои направиле трансплантација не треба да земаат матичен млеч, бидејќи поради неговото имуностимулирачко дејство, можно е отфрлање на органите.

Може да добиете дијареја и осип додека земате матичен млеч. Ова се случува поради процесот на детоксикација и исфрлање на штетни материи од организмот, а тоа ќе трае само неколку дена.

Секако пред употреба на матичниот млеч треба да се консултирате со лиценциран пчелар за начинот на чување, количината на конзумирањето, времетраењето итн.

Претходна објава13 секојдневни работи што го оштетуваат мозокот…
Следна објаваОва се најдобрите Новогодишни и Божиќни филмови за целото семејство…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име