Дома Care and beauty Маслиновото масло е број 1 за убавина за многу Италијанки: 5 трикови...

Маслиновото масло е број 1 за убавина за многу Италијанки: 5 трикови за зачувување на младешкиот изглед

385
0

Маслиновото масло е број 1 за убавина за многу Италијанки: 5 трикови за зачувување на младешкиот изглед

За да ја задржите убавината и младешкиот изглед, не треба да посегнувате по скапи креми, можете да пробате некои домашни пасти кои ги користат многу жени ширум светот.

  1. Едноставна маска за митесери: Доколку треба да ги отстраните митесерите, можете да направите едноставна маска со производи кои веројатно веќе ги имате во вашата кујна. Соединете ги медот и циметот, измешајте ги додека не добиете паста. Нанесете го во тенок слој над митесерите и ставете памучна крпа или крпа преку неа. По 5 минути измијте го лицето.
  2. За темни кругови: За темни кругови и подуени очи, можете да користите обичен компир. Еден компир изрендајте ситно, нанесете го на пределот под очите и оставете да делува 15 минути. Можете да користите и свежа краставица. Исечете го на прстени, оставете го во фрижидер околу половина час, а потоа легнете и ставете го на очите. Чувајте го вака најмалку 20 минути.
  3. За пополни усни: За вашите усни да изгледаат пополни, можете да пробате домашна паста која многу жени ја користат и тврдат дека делува. За оваа паста ви треба четка за заби, шеќер, цимет и маслиново масло. Нанесете шеќер на четката за заби, а потоа нежно исчистете ги усните. После тоа, нанесете мешавина од цимет и маслиново масло и нежно исчистете ги усните. Исплакнете ја смесата и нанесете мелем за усни или лосион.
  4. За природен тен: Ако сакате брзо да се исончате, не мора да одите на солариум. Може да се обидете да направите свој крем за потемнување со мешање на омилениот хидратантен крем со какао. Направете го потемно од посакуваната нијанса и нанесете го на телото по туширањето.
  5. Маслиновото масло е италијанското женско тајно оружје број 1 за убавина: Маслиновото масло е богато со хранливи материи кои придонесуваат за убавината, како што е витаминот Е, кој ја одржува кожата млада. Една од најпознатите и најубавите Италијанки на сите времиња, Софија Лорен, беше позната по тоа што го триеше маслиново масло по целото тело.

Претходна објава3 болести кои ги лекува копривата: Еве како да користите ова растение кое носи бројни здравствени придобивки
Следна објаваЈадење кое мириса на пролет: Млади компири со сенф и рузмарин!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име