Дома Health Мал, но ефикасен трик за доволен внес на вода и поздраво тело

Мал, но ефикасен трик за доволен внес на вода и поздраво тело

502
0


Мал, но ефикасен трик за доволен внес на вода и поздраво тело

Водата е многу важна за здравјето на нашето тело. Препорачаниот дневен внес на вода е најмногу до два литра, но многу луѓе навистина не се придржуваат до оваа бројка. Ви го пренесуваме наједноставниот трик како да пиете повеќе вода во текот на денот.

Често се вели дека водата е извор на животот. И тоа е сосема точно. Нејзините ефекти се неверојатни, па секој ден треба да пиете до два литра вода. Со други зборови, треба да пиеме осум чаши вода дневно. Меѓутоа, често ја забораваме таа бројка и минуваат часови без да испиеме ниту една капка вода. Се разбира, ова е многу лошо за нашето тело.

Наједноставниот начин да пиете повеќе вода е всушност да ги замените помалите чаши со поголеми чаши – оние од половина литар. Тоа значи дека треба да пиете само четири големи чаши вода дневно за да ја испиете препорачаната количина од два литра. Со овој трик полесно ќе го следите внесот на вода во текот на денот, а телото ќе ви се заблагодари за тоа.

Како да знаете дали пиете премалку вода?
Водата сочинува од 55 до 75 проценти од човечкото тело, па не треба да нè чуди што постојано нè потсетуваат да хидрираме и не заборавајте да пиеме вода. Ако пиеме помалку вода отколку што треба, автоматски ги нарушуваме основните физиолошки процеси. Може да се појават дури и мали здравствени проблеми кои се чини дека немаат врска со водата затоа што сте заборавиле да испиете уште една или две чаши. Само затоа што не чувствувате жед не значи дека на вашето тело не му треба вода. На пример, во состојба на стрес или кога имунолошкиот систем е ослабен, можеби нема ни да почувствувате дека сте жедни, а вашето тело ќе страда.

АКО САКАТЕ КИСЕЛА ВОДА, МОРА ДА ЗНАЕТЕ ШТО ТОЧНО ПРАВИ НА ВАШЕТО ТЕЛО: Ќе останете без зборови кога ќе слушнете

Знаци на недостаток на течност:
Сува кожа и мукозни мембрани – Без разлика дали имате суви лакти или се чувствувате како да имате песок во очите – сето ова се знаци дека не пиете доволно вода.

Мигрена и намалена концентрација – Дехидрацијата го намалува крвниот притисок. Поради ова, вашиот мозок не добива доволно кислород, па се јавуваат главоболки и проблеми со меморијата;

Болки во стомакот и проблеми со варењето – Водата го зголемува лачењето на слуз во желудникот и цревата, што ја олеснува работата на цревата;

Глад – Една од причините за вишокот килограми е гладта поради дехидрација. Затоа, не брзајте веднаш да јадете: прво испијте чаша вода – можеби сте ја помешале жедта со гладот.

Митот за два литра вода дневно: Колку течност навистина ми треба?
Ќе мора да посегнете по малку математика! Секој човек треба да пие 42,9 милилитри вода на килограм тежина, што значи следново:

жена од 50 килограми – 2,2 литри

жена од 55 килограми – 2,35 литри

жена од 60 килограми – 2,5 литри

жена од 65 килограми – 2,7 литри

жена од 70 килограми – 3 литри

Претходна објаваПет често занемарени работи кои можат да го зголемат ризикот од тумор на мозокот
Следна објаваБолки во зглобовите, мигрена или…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име