Дома Интересно Малку интересно – дали ги знаете овие факти за снегот?

Малку интересно – дали ги знаете овие факти за снегот?

387
0

Интересни факти за снегулките…

Снегулките не се единствениот облик на снег.

Снегот може да се појави и како снежни капки и лапавица. Снежните капки не ги мешајте со град (ледено време). Ова се непроѕирни ледени честички кои се формираат кога ледените кристали паѓаат низ замрзнатите капки облак – што значи честички од облак кои се поладни од точката на замрзнување на водата, но остануваат течни. Капките се групираат за да формираат мека, груткаста маса.

Лапавицата, од друга страна, се состои од капки дожд кои се замрзнуваат во мали, воздушни топчиња мраз додека паѓаат од небото.

Снегот е проѕирен, не бел.

Всушност, снегот, како и честичките мраз што го сочинуваат, е безбоен. Иако е проѕирен, светлината не поминува низ снегот туку се рефлектира од него. Овој одраз дава изглед на бели снегулки.

Светлината е спектар на бои и некои предмети можат да бидат одредени бои бидејќи некоја боја (бранова должина на светлината) се апсорбира, т.е. тие апсорбираат додека другите рефлектираат.

Небото изгледа сино бидејќи сините бранови должини се рефлектираат додека другите бои се апсорбираат. Бидејќи снегот се состои од многу снегулки, светлината се расфрла од многу мали области и на тој начин се рефлектира од снегулка до снегулка.

Длабокиот снег често може да изгледа сино.

Слоевите снег можат да создадат светлосен филтер, предизвикувајќи повеќе да се апсорбира црвената светлина отколку сината.

Поради овој одраз, подлабокиот снег изгледа сино.

Снегот понекогаш може да изгледа розово. Обично содржи криофилни слатководни црвени пигментни алги во високите алпски области и крајбрежните поларни региони, кои го бојат околниот снег.

Митот е дека не постојат две исти снегулки

Во 1988 година, научниците пронајдоа два речиси идентични снежни кристали од бура во Винсон.

Сиракуза, град во државата Њујорк, се обиде да го прогласи снегот за нелегален.

Овој град е прв во Америка по количината на снег што паѓа. И покрај импресивниот арсенал на ораници, во 1992 година тие се обидоа легално да го контролираат снегот.

Градскиот совет донесе декрет според кој паѓањето снег пред Бадник е незаконско. Како што се испостави, мајката природа е потсмев, тоа беше забележано два дена подоцна.

Секоја зима во САД паѓаат 1 квадрилион снежни кристали.

Тоа се 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000 снегулки! (24 нули.)

Не секоја снежна бура е снежна бура.

За да се квалификува како снежна бура, снежната бура мора да исполнува одредени стандарди. Ветровите мора да дуваат со брзина од 56,3 km/h, додека снегот мора да ја намали видливоста на помалку од 400 метри најмалку три часа.

Други вообичаени типови на бури вклучуваат снежни бранови (интензивен снег проследен со силен ветер кој трае кратко) и снежни бури (кратки интензивни снежни врнежи).

Во Сиетл се одржа најголемото натпреварување во снежни топки.

На 12 јануари 2013 година учествувале точно 5.834 топки.

Претходна објаваЗошто некои луѓе брзо стареат, додека други не, иако се врсници?
Следна објаваНајчести причини за надуеност и трикови како брзо да се ослободите од неа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име