Дома Родители и деца Мали тајни на родителите чии деца никогаш не се болни

Мали тајни на родителите чии деца никогаш не се болни

749
0

Сигурно сите го знаете некое дете кое никогаш не е болно. Се прашувате што е тоа посебно или кои трикови ги користат неговите родители, а вие не знаете.

Според експертите, децата кои „пукаат“ од здравје имаат стекнато навики кои се многу корисни за избегнување на разни бактерии и болести.

Ова се најважните од нив:

Редовно си ги мијат рацете

Редовното миење на рацете може значително да го намали бројот на болести на дигестивниот и респираторниот систем. Научете го вашето дете дека миењето раце со сапун е важно пред секој оброк, но и кога излегува и влегува во различни области. Децата главно мразат миење раце, но обидете се да им го направите тоа забавно. Пожелно е целиот процес да трае најмалку 15-20 секунди.

Секојдневна активност

Секојдневната активност може да го намали бројот на настинки и грип за дури 25-50 проценти, покажа истражувањето. Активностите ја зголемуваат циркулацијата, но и ја зголемуваат отпорноста на клетките на инфекции.


Ги научија да не го допираат лицето

Вирусите и грипот влегуваат во телото преку устата, носот и ушите. Тоа се области кои детето не треба да ги допира со раце, особено не валкани. Ова е многу тешко да се постигне, па затоа е важно да го научите вашето дете редовно да ги мие рацете. Исто така, научете го никогаш да не ја дели чашата, сламата или четката за заби.

Сонот е лек

Навикнете ги вашите деца редовно да одат во кревет. Некои и порано од вообичаено. На бебињата им требаат околу 14 часа сон, а на децата од предучилишна возраст од 11 до 13 часа. „Недостатокот на сон може да го удвои ризикот од настинка или грип“, објаснува д-р Ротбарт.

Урамнотежена и здрава исхрана

Овошјето и зеленчукот во сите бои помагаат во зајакнувањето на имунитетот. Направете ја чинијата на вашето дете богата со витамин Ц (брокула, јагоди, портокали) и витамин Д (млеко, житарки). Јогуртот со активни култури (пробиотици) може да помогне да се изгради одбранбен механизам.

Претходна објаваДури 80% од Милано ќе биде поврзан со велосипедски патеки
Следна објаваНевообичаени здравствени придобивки од лукот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име