Дома Психолошки совети Мали, но сигурни навики кои навистина ќе ве направат посреќни

Мали, но сигурни навики кои навистина ќе ве направат посреќни

229
0

Вистина е дека грижата за себе нема да го реши секој проблем, но има брзи и лесни активности кои можат да донесат малку среќа во вашиот ден. Најдоброто нешто е што можете да ги примените овие одлуки и навики во секое време и дека со лесни чекори тие навистина можат да доведат до успех:

Напишете дневник за благодарност
Ова трае само неколку минути, а ставањето на хартија на позитивните работи што сте ги доживеале во вашиот ден, без разлика дали тоа е големо достигнување или едноставно задоволство, може да го намали стресот, да го подобри спиењето, па дури и да поттикне подобри односи со градење чувство на емпатија. Се препорачува да се пишува секој ден во исто време.

Земете длабок здив
Аманда Голдстајн, психијатар од Калифорнија, објаснува: „Стресот има многу физички манифестации и може да вклучи стомачни болки или други дигестивни проблеми“. Тој истакнува дека со менување на шемата на дишење, можете да го научите мозокот да се бори или да се одмора, а на вас е да изберете како ќе направите нешто.

Користете светилки за светлосна терапија
Вашиот деноноќен ритам го регулира циклусот сон-будење, што влијае на телесните функции и реакциите на однесувањето, а изложувањето на сончева светлина, особено наутро, помага тој часовник да биде точен. Многу луѓе кои работат во затворени простории ја користат оваа светилка за да стимулираат енергија и расположение.

Пијте вода
Водата дневно помага да се подобри вашето расположение, а водата е она што ви е потребно за да функционирате.

Претворете ја вашата рутина за нега на кожа во рутина за грижа за себе

Направете грижа за себе и благосостојба на еден од вашите омилени ритуали. На пример, додека користите маска за лице и чекате нејзините состојки да навлезат во кожата, запалете свеќа и пуштете релаксирачка музика или читајте книга и опуштете се.

Поминувајте време на отворено
Дури и кога надвор е студено, да се биде на отворено во природа, да се дише свеж воздух е добро за телото и умот. Природата може да го подигне расположението, дури и кратките прошетки се подобри од ништо, како и одморот за време на стресниот работен ден. Кога можете, оставете го вашиот мобилен телефон дома за да бидете повеќе свесни за вашата околина.

Поминете неколку минути во истегнување
Ако немате време за вежбање, истегнувањето сепак ги ослободува истите ендорфини кои ја намалуваат перцепцијата на болката кај луѓето, што вклучува и емоционална болка.

Повикајте или посетете пријател
Бидете упорни во поминувањето време со луѓето кои ви се најважни. Добриот разговор со шолја кафе може значително да го промени правецот на вашиот ден, да ве исполни и да ве мотивира на подобро.

Обидете се со акупунктура
Истражувањата покажаа дека помага да се намали стресот и анксиозноста . Ако не го претпочитате, вметнете некој друг ритуал што ви се допаѓа во рутината. Ова ќе ви даде поттик да излезете од дома и да ја промените вашата средина и навики .

Побарајте помош кога сте преоптоварени
Барањето помош не е слабост – како што истакнува Дејвид Ракофски, психолог – и навистина на многу луѓе им е потребна. Дури и ако се работи за мали нешта. Замолете некој да ги чува вашите деца и да отидете некаде, да направите нешто што долго време сакате да го направите, да отидете во ресторан…

Потсетете се дека расположението на другите луѓе не е ваша одговорност

Андреа Дидингер, лиценциран терапевт за брак и семејство, вели за huffpost дека е важно да не ги сфаќате работите премногу лично во кои луѓето зборуваат или не веруваат лично. Исто така, важно е да поставите граници и да не дозволите нечие однесување да влијае на вас бидејќи создавате повеќе мир во вашиот и нивниот живот.

Волонтирајте или засадете градина
Докажано е дека волонтерството го намалува стресот, анксиозноста, депресијата… Исто така, градинарството помага да се подигне расположението, концентрацијата и фокусот, а во исто време поминувате време во природа и на сонце, кое има корисен ефект врз намалување на крвниот притисок и зајакнување на мускулната координација и тела.

Создадете релаксирачка рутина пред спиење
Двете најчести причини за лош сон се стресот и анксиозноста , затоа одвојте време да се опуштите пред спиење – по можност без телефон најмалку 30 минути пред спиење, а тоа ќе ви помогне добро да се одморите и да го подобрите вашето расположение . Прочитајте добра книга, испијте шолја чај или правете некоја активност што ќе ви го смири умот.

Претходна објаваВнес на протеини – колку е навистина потребно?
Следна објаваЗнаци кои покажуваат дека сте исклучително чувствителна личност

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име